Primitivo – jedinečné víno z Apúlie

Natália Cehláriková 01. 05. 2024 Facebook iconZdieľaj

Jedno z mojich najobľúbenejších červených vín je Primitivo. Možno vás jeho názov zvádza k inému vysvetleniu, ale v skutočnosti  znamená „prvé“, keďže dozrieva veľmi skoro. Keď trávime čas v Taliansku, vždy si dovezieme  celkom „slušný” počet fliaš, keďže u nás na Slovensku nie je toto víno v náležitej kvalite príliš dostupné (s výnimkou niektorých obchodov s vínom)…

Odroda Primitivo sa pestuje v Apúlii, teda v  juhovýchodnej časti Talianska (od ostrohy až po opätok). Primitivo je jednou z najviac cenených odrôd hrozna v Taliansku. Predpokladá sa, že sa do Apúlie dostala v 18. storočí z druhej strany Jadranu cez chorvátske pobrežie. Jeho taliansky názov pochádza z jeho skorého dozrievania. Mních a botanik Don Francesco Filippo Indellicati, ktorý na konci 18. storočia vysadil prvú vinicu v mestečku Gioia del Colle, nazval odrodu Primitivo z latinského „primativus“, teda „prvá dozrievajúca“. Odtiaľto sa následne začala odroda rozširovať naprieč regiónom.

 

V Apúlii je niekoľko zón, kde sa pestuje Primitivo s označením DOC, DOCG a IGT na polostrove Salento medzi Jadranským a Iónskym morom. Primitivo di Manduria DOC sa pestuje v  južných častiach provincií Taranto a Brindisi, zatiaľ čo Salento IGT zahŕňa celé Taranto, Brindisi a Lecce.

A čím je táto odroda špeciálna a víno výnimočné?

Je to hrozno s intenzívnou farbou, ale zároveň s jemnou a tenkou šupkou. Vo svojej najjednoduchšej forme produkuje ovocné, ale bohaté a opulentné vína s tónmi zrelých čerešní, černíc, niekedy fíg, tmavej čokolády a závanom čierneho korenia. Na vrchole svojej kvality vytvára silné, komplexné, korenisté a odvážne červené víno, ktoré patrí medzi najlepšie v Taliansku.

A ešte jedna zaujímavosť. V posledných desaťročiach výskumy potvrdili, že odroda Zinfandel, ktorá sa pestuje v Kalifornii má rovnaký genetický základ ako Primitivo. Sú to takmer identické odrody a je zaujímavé, že sa tomuto hroznu darí aj v Novom svete.

 

Ak natrafíte na fľašu Primitiva v niektorej z vinoték, určite neváhajte a ochutnajte. Je skutočne výnimočné. A už si len dopriať pohodu teplých dní na terase a popíjať...

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu