Víno, šťastie, pôžitok, relax...?

Natália Cehláriková 02. 03. 2024 Facebook iconZdieľaj

Obľúbenosť vína v našej spoločnosti nemožno poprieť. Víno si užívajú ľudia na celom svete pre jeho jedinečnú chuť a vôňu. Víno je známe svojou schopnosťou robiť ľudí šťastnými už tisícročia. Niet divu, že mnohí ľudia veria, že víno je jedným zo základných prvkov šťastného života... Benjamin Franklin kedysi povedal: „Víno je neustálym dôkazom toho, že boh nás miluje a rád nás vidí šťastných."

Množstvo vedcov zisťovalo súvislosti medzi vínom a šťastím, spokojnosťou, zdravotnými prínosmi pitia vína či jeho relaxačnými účinkami. A výsledkami boli veľmi zaujímavé zistenia:

Journal of Positive Psychology and Wellbeing publikoval štúdiu, ktorá zistila, že ľudia, ktorí pijú víno striedmo, sú spokojnejší ako tí, ktorí víno nepijú. Účastníci štúdie, ktorí pili víno, menej často zažívali negatívne emócie, ako je stres a úzkosť.

Časopis British Food Journal v roku 2019 publikoval štúdiu viacerých autorov z oblasti medicíny, ekonómie a chémie, kde naznačujú a zároveň demonštrujú, že pravidelný a striedmy príjem vína znižuje výskyt srdcových chorôb, cukrovky, hormonálnych problémov a zvyšuje dlhovekosť. Zároveň ich výskum priniesol zistenie, ktoré potvrdzuje hypotézu o existencii prepojenia medzi striedmou konzumáciou vína, hedonizmom, pohodou a zdravím. Chemicky povedané alkohol stimuluje uvoľňovanie niekoľkých neurotransmiterov vrátane serotonínu, dopamínu a opioidných peptidov. Tieto prirodzené mozgové chemikálie vyvolajú príjemné pocity, ako je eufória, šťastie a pohoda.

Analýza v časopise JAMA Internal Medicine zistila, že ľudia, ktorí pijú červené víno, sú v živote viac spokojní a šťastní ako tí, ktorí alkohol nekonzumujú. Autori štúdie tvrdia, že to môže byť spôsobené antioxidantmi nachádzajúcimi sa v červenom víne, ktoré môžu zlepšiť náladu či zmierniť depresiu.

Je však zrejmé, že všetky prekvapivé výhody vína si vyžadujú sebakontrolu pri jeho konzumácii. Víno si najlepšie vychutnáme s mierou. A čo to reálne znamená? Koľko môžeme vypiť? Odporúča sa jeden pohár denne pre ženy a dva pre mužov.

Všetci sme už zažili, že pohár vína nás uvoľní, zníži naše zábrany a tento pocit nám umožňuje príjemnú debatu s priateľmi, známymi alebo aj neznámymi ľuďmi. Víno má bezpochyby aj sociálnu zložku. V mnohých kultúrach je pitie vína spôsob, ako si užiť čas s priateľmi a rodinou. Často sa popíja na spoločenských podujatiach, a to povzbudzuje ľudí, aby sa rozprávali a lepšie spoznávali.

 

Môžeme listovať v mnohých odborných časopisoch, skúmať štúdie, ktorých je dnes celkom dosť, záver je jednoznačný – striedme pitie vína nám prináša pôžitok, zlepšuje náladu a rozveseľuje nás. Veď povedzme si úprimne – každý dobre naservírovaný pohár vína akosi vždy všetky veci zlepší...

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie