Cirò a vinárstvo Senatore Vini

Natália Cehláriková 17. 08. 2022 Facebook iconZdieľaj

Každoročne trávime dovolenku u dcéry v Kalábrii v „najjužnejšom“ Taliansku pri Iónskom mori. Vždy si oživíme pobyt špeciálnym vínnym či iným „výletíkom“ v rámci regiónu. Tentokrát to bola vlajková loď Kalábrie – vinárska oblasť Cirò, ktorá sa nachádza na východnom úpätí pohoria Sila a siaha až k pobrežiu Iónskeho mora. Patria sem typické mestečká s pôvodným stredovekým charakterom ako Cirò, Cirò Marina, Crucoli a Melissa.

Táto vinárska oblasť produkuje vína s klasifikáciou DOP (starší názov pre klasifikáciu DOC, ktorý sa používa dodnes) a je známa hlavne pre červené vína založené na odrode hrozna Gaglioppo. Táto odroda je vo všeobecnosti považovaná za jednu z najstarších na svete a história výroby vína siaha tisícky rokov do minulosti. Je to aj svojím terroirom veľmi špecifická oblasť, keďže je v tesnej blízkosti Stredozemného mora, ktoré pomáha zmierňovať intenzívne horúčavy juhotalianskeho leta. Ochladzovanie a zahrievanie pôdy v priebehu letného dňa spôsobuje ranný a popoludňajší vietor. Tým sa výrazne znižuje riziko ochorení viniča a zlepšuje sa vhodnosť klímy pre pestovanie kvalitného hrozna.

Ak sa túlate po Kalábrii a sadnete si „na pohár vína“, väčšinou Vám ponúknu famózne rubínovo červené víno so zamatovou chuťou Cirò Rosso Classico. To je to najtradičnejšie, čo región ponúka. Cirò Rosso musí obsahovať minimálne 80 percent odrody Gaglioppo, ktoré sa dopĺňa odrodami ako Barbera, Sangiovese, Cabernets Franc, Sauvignon alebo Merlot. V regióne sa vyrába aj obmedzené množstvo Cirò Bianco a Rosato. Biele musí obsahovať aspoň 80 percent odrody Greco Bianco. Rosato má rovnaké pravidlá miešania ako Rosso.

Keď vchádzate dlhou cestou k bielej usadlosti vinárstva Senatore Vini lemovanej viničom, máte pocit že ste vstúpili do iného sveta. Nádherný priestor ako z romantického filmu, starostlivo upravené okolie, krásne vinice... Už štvrtá generácia vinárov sa venuje vínu s veľkou úctou k tradíciám. Na začiatku 20. storočia Francesco Senatore a Giuseppe Sculco založili svoje prvé vinárstvo v oblasti Corfu Vecchiu v Cirò. Jeho syn Antonio začal rozvíjať spoločnosť a v 40-tych rokoch dal postaviť kamennú vínnu pivnicu, ktorá bola asi pol storočia jej sídlom. V roku 2005 ďalšia generácia rodiny Senatore otvorila v Cirò Marina nový moderný komplex na spracovanie hrozna s rozlohou 4500 metrov štvorcových, ktorý je vybavený najinovatívnejšími systémami zariadení na výrobu vína novej koncepcie. Spoločnosť vlastní 40 hektárov pôdy, z toho 30 ha tvoria vinice a vyrába 280 000 fliaš ročne. Za posledných 6 rokov získalo vinárstvo viac ako 30 ocenení. Dnes vedie vinárstvo ďalší člen rodiny Raffaele Senatore. Láska ku krajine a tradíciám ho inšpirovala, aby sa naplno a s vášňou venoval výrobe vína a šíril odkaz značky Senatore. Mytologický jednorožec v logu spoločnosti je v tomto duchu symbolom tradície, vzácnosti, krásy a jedinečnosti.

Keď prechádzate vinárstvom, na každom kroku na Vás dýchajú tradície, ktoré sú veľmi citlivo spojené s novým pohľadom na výrobu vína. Všetko víno, ktoré sa tu vyrába, je v súlade s prírodou a nesie prívlastok BIO. Očarilo nás nádherné vnútorné nádvorie, ktoré sa stalo aj miestom ochutnávky produkcie Senatore Vini. A víno bolo naozaj neskutočné!

 

Euké Calabria Bianco Spumante Extra Dry

Senatore Vini je jediné vinárstvo v Kalábrii, ktoré vo vlastnej réžii a v svojich zariadeniach vyrába šumivé vína. Názov vína pochádza zo starej gréčtiny a znamená „priaznivé“. A práve také toto šumivé víno je. Cuveé tvorí organické biele Greco, Chardonnay a Incrocio Manzoni (odrody pod týmto názvom vytvoril slávny taliansky enológ Luigi Manzoni). Táto kombinácia v spojení s bublinkami vytvára jemný, delikátne aromatický a ľahký aperitív...

Alikia BIO Calabria Bianco IGP

Toto víno je ako „diskusia“ medzi tradičnými a novšími odrodami. Kalabrijské pôvodné biele Greco a dovezená odroda zo severu Tramín vytvárajú v tomto víne nečakanú a delikátnu súhru. Hrozno z organického pestovania bolo ručne zbierané a výsledkom je toto delikátne a elegantné víno, ktoré má jemnú farbu, je svieže a ovocné s ľahkou kvetinovou vôňou. Môžete ho popíjať k ľahkým stredomorským predjedlám a mediteránskej kuchyni. Výborne sa popíja aj pri „vášnivých“ debatách.

Puntalice BIO Cirò Rosato DOP

Toto víno reprezentuje rodinnú tradíciu výroby vína a získalo počas rokov najviac ocenení. Je vyrobené z organicky pestovaného hrozna Gaglioppo pri redukovaných výnosoch, ktoré sa zbiera ručne. Toto unikátne majstrovské víno má neobyčajnú farbu lupeňov ruží, intenzívnu kvetinovú vôňu, jemnú a dlhotrvajúcu chuť. Je skvelým doplnkom k ľahkým jedlám alebo sa výborne popíja len tak – na letnej terase.

Nerello Calabria Rosso IGP

Víno je tradičné kalabrijské s pôvodom vo veľmi dávnej minulosti. Je z regionálnej odrody Nerello, je plné, zamatové a dlho ho cítite „ na jazyku“. Veľmi elegantné víno so sýtou rubínovou farbou a korenisto-kvetinovou vôňou.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu