Potulky južným Toskánskom - Montalcino

Natália Cehláriková 19. 07. 2023 Facebook iconZdieľaj

Na všetky potulky vyrážame z Chianciano Terme, známych termálnych kúpeľov a výnimočného miesta, ktoré obľuboval aj Federico Fellini. Dokonca si ho vybral ako kulisu pre niekoľko scén vo svojom majstrovskom filme 8 ½...

Ale poďme na cestu do Montalcina. Autom lemujeme údolie Val d'Orcia, jednu z najkrajších oblastí Toskánska, ktorá je aj  súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Túto neobyčajnú krajinu tvoria kopce a rokliny, cyprusy, ktoré obklopujú izolované dedinky na kopci a označujú cesty v upravených radoch. Dubové lesy, olivové háje a vinice, to všetko tvorí očarujúcu panorámu dediniek a mestečiek.  

Montalcino, mestečko s približne 6000 obyvateľmi, je krásne situované na 567 metrov vysokom kopci v údolí Val d’Orcia, asi 30 kilometrov južne od Sieny a 80 kilometrov od Florencie. Je absolútnou Mekkou pre milovníkov vína vďaka svojmu vynikajúcemu červenému vínu, nazývanému Brunello di Montalcino, ktoré produkuje malá a exkluzívna komunita výrobcov regulovaných veľmi prísnym protokolom DOCG. Je to očarujúce staré mesto s krásnymi uličkami, prechádzka po ňom vám odhalí očarujúce historické atrakcie, hrad v centre mesta, malé kostolíky či malebné námestia. Stredoveké uličky s nespočetnými lahôdkami a vinárňami dodávajú Montalcinu mimoriadne kúzlo. História mesta siaha až do etruského obdobia, víno Montalcino bolo prvýkrát spomenuté v roku 1550. Brunello, ktoré je dnes známe po celom svete, sa však vyrábalo až koncom devätnásteho storočia. Toto víno rubínovej farby sa vyrába podľa najprísnejších pravidiel DOCG a je vyrobené len z jedného hrozna, hrozna Sangiovese Grosso. Víno zreje minimálne 2 roky v dubových sudoch a následne minimálne 4 mesiace dozrieva vo fľaši.

Potulky Montalcinom zavŕšime na ochutnávke v neobyčajnom vinárstve Pian delle Ginestre. Nachádza sa v južnej časti Montalcina, vo vnútri údolia medzi Castelnuovo dell’Abate a Sant’Angelo in Colle. Rozkladá sa na ploche približne 90 hektárov, z ktorých 5,5 ha tvoria vinice certifikované na výrobu vína Brunello; na zvyšnej časti sú polia, lesy a pestujú sa tam olivovníky. Vinárstvo sa samozrejme venuje produkcii ušľachtilého Brunella di Montalcino. Vinice sú chránené zo severnej strany pred vetrom, zároveň sú pod vplyvom miernych vetrov prichádzajúcich od mora, ktoré dodávajú vínam jedinečnú slanú chuť.  Kombinácia týchto prvkov zaručuje prirodzenú vysokú kvalitu hrozna, z ktorého Pian delle Ginestre každoročne vyrobí okolo 30 000 fliaš mimoriadneho vína – Brunello di Montalcino DOCG a Rosso di Montalcino DOC. História vinárstva siaha až do stredoveku. Majitelia – rodina Ciacci sa považuje významných a oceňovaných výrobcov vína v Montalcine. Napriek nevyhnutnej modernizácii výrobných metód si veľmi zakladajú na svojom pôvode, spojeniami s krajinou a miestnymi tradíciami. To všetko cítite v každom hlte vína, ktoré ochutnávate...

A aké víno sme ochutnali? Fantastické  Toscano Rosso „Birbante“ 2016 IGT. Je vyrobené z hrozna Sangiovese Grosso ako Brunello, avšak je mladšie. Má ovocný buket s tónmi červených bobúľ a jemnú dlhotrvajúca chuť s hladkou a zamatovou trieslovinou. Birbante v taliančine znamená „darebák“ a dokonale definuje jeho charakter.  Brunello di Montalcino 2015 DOCG intenzívnej rubínovej červenej farby s vôňou černicového džemu a tabaku, ktoré zrelo v slovanských dubových sudoch 3 roky a rok vo fľaši. Je to skutočne majstrovské a výnimočné víno!

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu