Prečo si štrngáme s pohármi vína?

Natália Cehláriková 17. 01. 2024 Facebook iconZdieľaj

Naliali sme víno, nádherná vôňa napĺňa vzduch, sme pripravení dať si prvý dúšok... Všetci dvíhame poháre k prípitku. Ozýva sa známe a tradičné „na zdravie“ a začíname si štrngať s pohármi. Prvý dúšok si dávame až potom, keď si štrngneme so všetkými v miestnosti... Svadba, narodeniny, blahoželania, večierky, stretnutia – existuje toľko príležitostí na pitie dobrého vína, prípitky a štrngnutie si navzájom! Ale prečo to robíme? Aká je tradícia? Poďme nazrieť trochu do histórie.

Ľudia spolu dvíhali poháre a pripíjali si už od starovekých gréckych a rímskych čias. Tento „úkon“ bol symbolom uctievania bohov. Ďalšie mýty hovoria, že štrngnutie s pohármi bol spôsob, ako odohnať zlých duchov z miest, kde sa ľudia zdržiavali a zhromažďovali. Ďalšie povery z minulosti tvrdia, že prípitok eliminoval možnosť otravy nepriateľa. V dávnych dobách nebolo nič nezvyčajné, že ľudia otrávili svojich nepriateľov pridávaním jedu do vína. Avšak naplnenie oboch pohárov až po okraj a následné štrngnutie viedlo k tomu, že víno z jedného pohára pretieklo aj do druhého. Výsledkom bolo, že ak bol jed v jednom pohári, našiel by si cestu aj do toho druhého... Samozrejme, že dôvody prípitkov sa  v priebehu vekov menili, jednoznačne však ide o tradíciu hlboko zakorenenú v ľudskej civilizácii.

Poďme však do súčasnosti. Dôvod, prečo ľudia dodnes štrngajú s pohármi, súvisí skôr s celkovým zážitkom z pitia. Pitie dobrého a kvalitného vína je skutočne zmyslový zážitok. Zapájame pri tom všetky zmysly, ktoré máme. Skúmame zrakom víno v pohári a sledujeme, ako v ňom víria farby. Víno si potom prisunieme k nosu, aby sme cítili výnimočnú arómu. Počas tohto zážitku samozrejme zapájame aj náš hmat. Od otvorenia fľaše až po pozdvihnutie pohára sa neustále dotýkame vína, ktoré sa chystáme vypiť... Ale máme tu aj ďalší z ľudských zmyslov – sluch. A práve túžba vytvoriť zvuk, aby sme si užili plnohodnotný zmyslový zážitok, nám dáva ten najlogickejší dôvod, prečo si spolu štrngneme s pohármi. Toto „cinknutie“, dotyk skla so sklom a následne aj prvý dúšok je spôsob ako zapojiť všetky naše zmysly a „doplniť rovnicu na obidvoch stranách“...

 

Keď sa nad tým zamyslíme, určite to dáva zmysel. Spomeňte si, ako ste sa cítili, keď ste si pripili s priateľmi a keď ste si naposledy vypili pohár vína osamote...

 

Tak si štrngajme, pripíjajme na zdravie a vychutnávajme! Cheers! Prosit! Salud! Santé! Salute! Na zdravie!

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie