Vinárstvo L´Erta di Radda v Chianti

Natália Cehláriková 26. 10. 2023 Facebook iconZdieľaj

Pri plánovaní nášho vínneho tripu som dlho premýšľala, aké vinárstva navštíviť, aké víno ochutnať... A bolo naozaj veľmi ťažké vybrať, keďže v malom regióne Chianti je viac ako 5000 vinárstiev!

 

Na prvý pohľad ma zaujalo malé, ale jedinečné vinárstvo L´Erta di Radda, neveľký rodinný podnik, ktorý vedie Diego Finocchi a vkladá do pestovania hrozna a výroby vína svoje srdce i dušu s úctou a pokorou k prírode a tradíciám. Nachádza sa neďaleko stredovekého mestečka Radda in Chianti. Názov vinárstva je spojený s jeho polohou a umiestnením viníc na strmom svahu (erta = svah, úbočie).  

 

A tak na nás čaká očarujúce vinárstvo priamo na vrchole kopca a jeho majiteľ Diego mi rozpráva o svojej ceste k pestovaniu hrozna a výrobe vína: „Začal som v roku 2006, keď som mal 24 rokov. Vyštudoval som vinárstvo a agronómiu. Po skončení školy som začal pracovať pre iného predajcu, tiež v blízkosti Radda in Chianti. Avšak po 3 a pol roku práce som začal cítiť, že chcem robiť niečo sám a začal som intenzívne hľadať niečo pre seba. Čo som mohol ako mladý človek urobiť? Išiel som do banky, zobral som si úver a kúpil som 5 a pol hektára viníc. Nie je to samozrejme veľa, ale pre mňa to znamená, že nemám 5 hektárov, ale 50, pretože všetko robím sám, nemám zamestnancov – od orezávania hrozna, výroby vína cez fľaškovanie až po samotný predaj vína. Samozrejme na zber hrozna mám dohodu s miestnym družstvom, avšak 98 % práce je v mojich rukách...“

Diego mi ukazuje svoje vinárstvo, s nadšením rozpráva o pestovaní viniča, o jeho pohľade na výrobu vína. „Na začiatku som si povedal, že chcem pestovať hrozno organicky. Bolo to pre mňa osobne veľmi dôležité, pretože som nechcel vyrábať víno s požitím chemikálií. Pri pestovaní hrozna treba vedieť, že ho napadajú 2 druhy hubovitých ochorení – peronospóra a múčnatka, ktoré je možné kontrolovať použitím medi a síry. Posledné roky však miešam špeciálny roztok zložený z kyseliny citrónovej, pomarančového a konopného oleja, ktorý je veľmi účinný. Touto zmesou sa mi darí meniť ph vody a prostredia, na čo sú spomínané huby veľmi citlivé... Vo všeobecnosti sú na tomto mieste veľmi dobré podmienky na organické pestovanie hrozna, pretože vinice sú 450 metrov nad morom a často tu pofukuje vietor, ktorý vytvára klímu, ktorá eliminuje tieto ochorenia...“, hovorí Diego a zároveň dodáva: „Taktiež je výnimočné, že na jednom kopci máme 2 druhy pôdy. Na povrchu je pôda viac kamenistá tzv. alberese a smerom dole je viac hlinitá a piesočnatá tzv. galestro. Je to perfektné pre rast hrozna, pretože korene si z hĺbky vedia vytiahnuť dostatok vlahy, aj keď na povrchu je zem viac suchá. Preto ak sa pozriete okolo, aj všetky stromy sú tu krásne zelené. Táto pôda dáva hroznu viac sviežosti a dodáva aj správnu kyselinku. Zároveň vo vinici neobrábam pôdu, ale iba kosím trávu a nechávam suchý koberec, ktorý pomáha na vinici udržiavať vlahu. Sám si vyrábam kompost z odrezkov z hrozna, ktorý po fermentácii použijem späť vo vinici. A to je práve kolobeh energie v prírode...“

Prechádzame sa po svahu medzi viničom, hrozno pomaly dozrieva a tak sa Diega pýtam, aké má plány na tohtoročné vinobranie a výrobu vína: „V priebehu pár dní na začiatku septembra nás čaká zber bielych odrôd a predpokladám, že posledný septembrový týždeň aj zber modrých odrôd. Pestujem 3 biele odrody – Malvasia, Trebbiano a Vermentino  a 2 modré – Sangiovese a Canaiolo. Z tohto hrozna robíme 4 druhy vína a cca 31 tisíc fliaš vína. Je to síce pekné číslo, trh by bol aj na 50 tisíc, ale stále mám iba 5 a pol hektára a chcem udržať kvalitu vína... Mám obmedzený výnos na vinici, z každého koreňa mám približne 1kg hrozna, čo znamená, že v hrozne sa koncentruje viac chuti a víno má vyššiu kvalitu.“

Keďže miestnosť na ochutnávku vína je naplnená krabicami vína z posledného fľaškovania a momentálne slúži ako sklad, Diego nás pozýva na ochutnávku jeho výnimočných vín priamo do svojej obývačky ku krbu.  V spoločnosti svojej manželky, ktorá mu pomáha s marketingom, pokračuje v zanietenom rozprávaní o jeho prístupe k pestovaniu hrozna či výrobe vína. Hovorí o tradíciách, krajine, vzťahu k prírode, svojich víziách... a popri tom ochutnávam aj jeho zaujímavé víno.

 

Začíname s bielym vínom IGT Toscana Bianco, ktoré Diego vyrába z odrôd Malvasia Toscana a Trebbiano, lisuje sa pod malým tlakom a fermentuje pri nízkej teplote, aby sa zachovali všetky chute a vône. Pokračujeme s očarujúcim vínom s názvom „2 a 2“ alebo po taliansky “Due & due” , ktoré je vyrobené podľa starých postupov. Diego vysvetľuje: „Kedysi sa víno s názvom Chianti vyrábalo z modrého aj bieleho hrozna. Dnes predpisy, ktoré sú prísne kontrolované, umožňuje používať názov Chianti iba pre vína, ktoré obsahujú minimálne 80% hrozna odrody Sangiovese, zbytok tvoria miestne modré odrody. A tak som namiešal víno, ktoré vzniklo spojením štyroch odrôd viniča, dvoch modrých - 70 % (Sangiovese a Canaiolo) a dvoch bielych - 30 % (Trebbiano a Malvasia Toscana)“. Ako Diego rozpráva, skúšal rôzne pomery modrého a bieleho hrozna, tento pomer bol najlepší, ktorý sa premietol do skutočne jedinečného vína... Hrozno sa zbiera z jedinej vinice. Kvasí v rovnakej nerezovej nádobe, technikou uhličitej macerácie, aby sa získala skutočná aromatická mozaika. (Uhličitá macerácia je spôsob kvasenia hrozna, kedy prvotná fermentácia neprebieha kvasinkami, ale vnútri hrozna. Nádoby sa naplnia oxidom uhličitým a následne sa pridajú neporušené strapce hrozna. Týmto spôsobom vzniká víno s nízkou úrovňou kyslosti a trieslovín. – pozn). A na záver Diego dodáva: „Krátko pred ukončením alkoholového kvasenia sa uskutoční stáčanie a do vína sa pridá trochu mierne sušeného hrozna, aby došlo k druhej fermentácii, ja tomu hovorím „toskánsky“ prístup...“

Diego vyrába samozrejme aj Chianti – Chianti Classico a Chianti Classico Riserva. Chianti Classico 2019 získalo ocenenie Tre Bicchieri Gamberro Rosso. Toto ocenenie predstavuje pre každé talianske vinárstvo významný úspech. Tre Bicchieri oceňuje najlepšie talianske vína a je uznávané aj na medzinárodnej scéne. Diego v tejto súvislosti dodáva: „Prvých 5 minút som šťastný,  ale v Taliansku máme príslovie „testa bassa“, čo znamená „buď na zemi, maj hlavu dole“. Mať vydarené víno znamená odviezť náročnú prácu a keďže to robím sám, viem, čo to pre mňa znamená...“

 

Svojím príbehom a rozprávaním ma Diego presvedčil, že víno sa dá vyrábať aj s veľmi kreatívnym prístupom, experimentovať a docieliť organickým spôsobom vytvorenie jedinečných a netradičných delikátnych chutí...

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu