Ako sa stať domácim someliérom

Natália Cehláriková 31. 05. 2023 Facebook iconZdieľaj

V polovici 19. storočia známy francúzsky spisovateľ Alphonse Daudet písal, že „nie je dobré zdravie bez dobrej kuchyne a nie je dobrej kuchyne bez dobrého vína“.  Myslím, že aj v dnešnej dobe je to inšpiratívny výrok, ktorým sa mnohí  riadime, aj keď často nevieme, odkiaľ pochádza. Pre rodinu či priateľov varíme výnimočné jedlá, skúšame k tomu podávať vhodný „mok“ a chceme ponúknuť „zážitok“ z dobrej kuchyne a umocniť to dobrým aperitívom, vínom, či digestívom...

A tu sme už pri téme domáceho someliéra. Každému z nás sa určite stalo, že sme sa chceli blysnúť dobrým výberom vína a prekvapiť svoje okolie. Dobré jedlo si zaslúži dobré víno a nemusí stáť nezanedbateľnú sumu peňazí, stačí sa zorientovať a rozoznať základné charakteristiky jedla a vína. Poviete si – toľko výrobcov, toľko druhov vína, množstvo neznámych výrazov na etiketách... ako vybrať to správne. Na prvý pohľad možno trochu zložité, ale porozumieť vínu nie je až také ťažké. Treba len pochopiť základné princípy – aké víno sa hodí k akému jedlu, aké víno nalievame do akých pohárov, pri akej teplote podávame víno, akúvínnu dramaturgiu zvoliť k jednotlivým chodom. Tu však musím dodať, že neexistujú žiadne presné „predpisy“, aké víno k akému jedlu musíte podávať. Treba sa nechať viesť vlastnými pocitmi a intuíciou. Ak aj zvolíte nejakú excentrickú kombináciu, ktorá chutí vám, môže sa jedine stať, že nebude chutiť vašim hosťom. Ďalším faktom je, že nikdy nehľadajte jedinú a najlepšiu kombináciu. Všetko záleží od miesta, príležitosti, sezóny, ale aj financií. A tak, ak Vám na dovolenke pri mori bude chutiť ľahké letné ružové, tak k tomu istému jedlu počas tuhej zimy to určite nebude to pravé orechové“.

Môj jednoznačný návod, ako sa stať domácim someliérom je – preštudujte si základné pravidlá, ktoré som vám na mojej stránke jednoducho, stručne a dúfam, že aj pútavo zhrnula do niekoľkých kapitoliek a pustite uzdu svojej fantázii a chuti, aby ste vytvorili pre seba, partnera, rodinu či priateľov neopakovateľný zážitok s výnimočným jedlom a skvelým vínom!

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie