Potulky po Chianti – niekoľko zaujímavostí o regióne

Natália Cehláriková 30. 10. 2023 Facebook iconZdieľaj

V tomto roku sme si vybrali na našu zastávku počas tradičnej cesty do Kalábrie za dcérou, vnúčatami a talianskou rodinou vinársku oblasť Chianti. Strávili sme tu neopakovateľné 4 dni, plné poznávania nielen pamiatok, kultúry, ale aj gastronómie a vína... Navštívili sme niekoľko jedinečných vinárstiev, ochutnali variácie Chianti Classico či Chianti Classico Riserva.

 

Región Chianti sa často označuje ako najstaršia a najoriginálnejšia vinárska oblasť v Taliansku. Rozprestiera sa medzi Florenciou a Sienou a zahŕňa iba 14 obcí: celé územie Greve in Chianti, Castellina in Chianti, Gaiole in Chianti, Radda in Chianti, časť územia Barberino Val d'Elsa, San Casciano in Val di Pesa, Tavarnelle Val di Pesa v provincii Florencia, časť územia Castelnuovo Berardenga a Poggibonsi v provincii Siena. Iba tieto obce môžu označovať svoje víno ako Chianti Classico a musia splňať niektoré ďalšie podmienky špecifickej výroby vína…

Keď prechádzate jednotlivými mestečkami a obcami po slávnej, kľukatej a vyhliadkovej ceste Via Chiantigiana, ktorá spája Sienu a Florenciu, na každom kroku vidíte vinice, sudy, vinárstva (mimochodom v tomto nie veľkom regióne je ich impozantných viac ako 5000!). A všade “tróni” čierny kohút (v taliančine “Gallo Nero”), ktorý je symbolom Chianti Classico. Každé pravé “Chianti Classico” má na fľaši umiestnenú etiketu – čierneho kohúta na bielom pozadí s bordovým farebným rámom. Táto etiketa je symbolom Chianti Classico Wine Consortium, založeného v roku 1924 s cieľom chrániť, propagovať toto víno a predchádzať podvodom s týmto vínom.

 

A prečo práve kohút? Legenda hovorí, že v 13. storočí sa Florencia a Siena rozhodli využiť konské dostihy, aby ukončili svoj spor o územie o Chianti. Miesto stretnutia dvoch rytierov, ktorí mali súčasne odísť z Florencie a Sieny, keď kohút zaspieva na úsvite, malo byť novou hranicou ich území. Florenťania si vybrali čierneho kohúta a držali ho niekoľko dní v krabici bez jedla. V deň pretekov, keď vytiahli kohúta z boxu, spieval oveľa skôr, ako začalo svitať. A tak florentský rytier odišiel oveľa skôr pred sienským jazdcom a stretol ho len 20 km od sienských hradieb. Odvtedy je čierny kohút symbolom Chianti: najprv Ligy Chianti v 13. storočí a potom Konzorcia Chianti Classico.

 

V roku 2016 Chianti Classico oslávilo 300 rokov a treba poznamenať, že táto malá vinárska oblasť produkuje skutočne jedno z najznámejších a najoceňovanejších vín. Víno sa v tejto oblasti vyrába už viac ako 2000 rokov od čias Etruskov! Táto toskánska oblasť bola pomenovaná Chianti a uznaná ako vinárska oblasť od 13. storočia a jej hranice boli vymedzené v roku 1716 ediktom vydaným veľkovojvodom Cosimom III. Medicejským.

Naše kroky viedli počas 4 dní po úchvatnej Via Chiantigiana, navštívili sme Castellinu in Chianti a ochutnali skvelé víno z vinárstva Belvedere di San Leonino, nasledovalo preslávené Panzano s mäsiarom Dariom Cecchinim, Greve in Chianti so svojím slávnym trojuholníkovým námestím a nemenej slávnym vinárstvom na hrade Verrazzano (Castello di Verrazzano – v roku 1485 sa tu narodil Giovanni da Verrazzano, prieskumník, ktorý objavil Hudsonov záliv v New Yorku) a samozrejme úchvatné stredoveké mestečko Radda in Chianti… Na každom kroku na vás dýchajú stredoveké tradície, svetoznáme Chianti Classico, rozprávkové vinice, rodinné i veľké vinárstva… Je to naozaj zážitok!

A aké druhy Chianti môžete ochutnať? Chianti Classico je víno DOCG,  má svoje zvláštnosti a jedinečné vlastnosti. Jednoducho povedané, nestačí byť vyrábaný v regióne Chianti na to, aby mohlo používať názov „Chianti Classico“. Musí v skutočnosti rešpektovať špecifické pravidlá. Jeho zmes tvorí 80 % Sangiovese, modrého hrozna typického pre túto oblasť, 20 % iných modrých odrôd, ktoré zahŕňajú pôvodné odrody ako Canaiolo a Colorino, ako aj ďalšie medzinárodné odrody ako Cabernet Sauvignon a Merlot. Jeho charakteristickými znakmi sú priezračná rubínovo červená farba, kvetinové tóny pre vôňu a harmonická, suchá a pikantná chuť s dobrou úrovňou tanínu. Minimálna hladina alkoholu by mala byť 12 %.

 

Najlepšie hrozno Sangiovese sa používa na výrobu Chianti Classico Riserva. Víno Riserva má hlbokú rubínovo červenú farbu a vyžaduje minimálne zrenie 24 mesiacov vrátane troch mesiacov čírenia vo fľaši, ako aj 12,5 % ako minimálny obsah alkoholu.

 

V roku 2014 bola predstavená nová kategória Chianti Classico Gran Selezione. Gran Selezione sa vyrába výlučne z hrozna vlastného vinárstva dopestovaného podľa prísnejších predpisov v porovnaní s bežným Chianti Classico. Gran Selezione sa udeľuje Chianti Classico potom, čo prejde testom vykonaným autorizovanými laboratóriami a potom, čo ho schváli špeciálna degustačná komisia.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu