Očarujúci ružový Alibernet zo Svätého Jura

Natália Cehláriková 11. 01. 2024 Facebook iconZdieľaj

Počas návštevy v malom rodinnom vinárstve Víno Matula vo Svätom Jure ma neobyčajne očarilo jedno špeciálne víno – Alibernet rosé. 

 

Mnohí milovníci vína asi vedia, že Alibernet je modrá odroda, ktorá patrí do skupiny tzv. farbiarok, t. j. odrôd, ktoré obsahujú farbivá nielen v šupke, ale aj v dužine. Taktiež nielen šupka (ako je to bežné pri modrých odrodách) obsahuje taníny, ale aj samotná šťava. Táto odroda vznikla v roku 1950 na Ukrajine v Odese, krížením 2 odrôd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon. Kto pozná toto hrozno vie, že je úplne tmavé až čierne a vyrobiť za týchto podmienok ružové víno je naozaj výzva, do ktorej sa pred rokmi pustil aj Ondrej Matula.

Musel sa naučiť, ako rýchlo treba spracovať hrozno, aby z neho vytvoril ružovú verziu. Keď totiž lisujete Alibernet, šťava je veľmi tmavá, preto pri výrobe musí ísť o rýchle odseparovanie od šupky, aby sa zachovala sviežosť a beztanínová verzia. Toto víno potom odráža silu samotného hrozna – intenzívnu arómu a chuť. A tým je odlišné... 

 

Ružová farba tohto vína je nápadne iná ako pri bežných vínach rosé, je oveľa tmavšia. Alibernet rosé 2023 má chuťové tóny podobné lesnému ovociu, zbytkový cukor, sviežosť a výrazné chute. Je to delikátne polosladké víno, v chuti nájdete šťavnaté lesné jahody, moruše, vôňa je ovocná a očarí vás aj farba. Je výborným doplnkom k sladším ovocným dezertom, taktiež je veľmi vhodný ako vychladený aperitív.

 

Keď spoznáte ako chutí a vonia, budete očarení. Ochutnajte, určite nebudete ľutovať. Alibernet rosé z rodinného vinárstva Víno Matula je prísľubom, že aj malé vinárstva dokážu robiť pozoruhodné vína.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu