Vinárstvo Bognár vo Svätom Jure – rodinný podnik s očarujúcou atmosférou

Natália Cehláriková 29. 11. 2023 Facebook iconZdieľaj

Svätý Jur je klenotom na vinárskej mape západného Slovenska a moje ďalšie kroky v tomto „kráľovskom“ meste smerovali do centra a historických priestorov kláštora Rehole piaristov, kde sídli rodinné vinárstvo Bognár. Impozantná budova dýchajúca históriou, v ktorej v minulosti bolo aj gymnázium, kde študovali  Juraj Fándly, Eugen Suchoň či kráľ Madagaskaru Móric Beňovský, dodáva vinárstvu osobitú a nenapodobiteľnú atmosféru. A nielen to – rodina Róberta Bognára tu viac ako 10 rokov s láskou a citom vyrába výnimočné vína. Mimochodom viete, že svätojurské víno bolo považované za tretie najlepšie v celom Uhorsku, hneď po tokajskom a šopronskom? Poďte spolu so mnou nahliadnuť do útulných priestorov vinotéky, degustačnej pivnice a ochutnať „vyvážané, svieže a šťavnaté“ vína z ich produkcie.

 

Pri starej drevenej vstupnej bráne do areálu ma už čaká „pracovne“ naladený Róbert Bognár a vedie ma do veľmi príjemnej vinotéky s posedením, kde začíname našu „vínnu“ debatu. Vinárstvo funguje profesionálne približne od roku 2012 a tak ma zaujíma, čo všetko bolo predtým. „Mal som babku zo Svätého Jura, v detstve som tu trávil množstvo času a tým pádom aj vo vinohradoch,“ začína svoje rozprávanie Róbert Bognár. „Predkovia mojej babky tu mali do roku 1948 celkom dosť vinohradov, potom im ich znárodnili a neskôr im čosi vrátili v reštitúciách... Všetci tu odjakživa žili vínom. V 90-tych rokoch, keď som mal 19-20 rokov, sme si doma vždy robili víno, ale len tak pre seba... Potom sme si tu postavili dom, začali sme sa pohybovať v komunite  vinárov a zacítil som príležitosť sa tomu venovať vo väčšom. Všetko išlo veľmi postupne – najprv samozrejme popri zamestnaní. Postupne som však zistil, že ak to chcete robiť naozaj poctivo, musíte tomu venovať čas, musíte sa o vinohrady starať a to sa  nedá popri inej práci. Od roku 2014 sa tomu venujeme profesionálne celá rodina. Nemáme žiadnych zamestnancov. Doslova robíme všetko sami.“

Vinárstvo má približne 6 ha vinohradov, ročne vyrobí 10-15 tisíc litrov vína. Ich dominantou sú najmä biele odrody ako Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Pálava, Müller Thurgau, Veltlínske zelené, Sauvignon blanc, Rulandské šedé, Pesecká leánka, Tramín červený, Irsai Oliver a Hibernal. Ako hovorí majiteľ vinárstva: „Drvivá väčšina našich vín sú biele, dopĺňajú ich ružové a červené. Všetko je o tom, že táto oblasť patrí k najsevernejším vinárskym oblastiam a veľmi dobre sa tu darí bielym odrodám. Vyrábame toľko, koľko zvládneme v našom „rodinnom manažmente“. To, čo vyprodukujeme, vykryjeme si vlastným hroznom v množstve asi 80 percent. Zbytok hrozna nakupujeme od miestnych pestovateľov, ide hlavne o modré odrody. Niektoré modré odrody máme vysadené aj my – napr. Dunaj, v tomto roku sme mali panenskú úrodu, aj keď nám bohužiaľ veľkú časť z nej zožrali diviaky...“

 

To, čo bolo pred pár rokmi iba snom mnohých slovenských vinárstiev, sa dnes pomaly stáva realitou. Slovenské vína veľmi úspešne konkurujú na medzinárodných súťažiach vinárskym krajinám, akými sú Francúzsko, Taliansko, Španielsko... a získavajú za svoje vína Grand Prix, zlaté medaily, čo je vskutku výnimočné. Vinárstvo Bognár patrí k tým veľmi úspešným, napr. v roku 2022 získalo  zlatú medailu na prestížnej súťaži Vinalies Internationales 2022 v Paríži za Devín 2021, suchý a Pálavu 2021, polosladkú. Preto sa pýtam Róberta Bognára, aké sú to pocity vidieť vlastné vína medzi tými najprestížnejšími vínami na svete: „Určite je to pre nás svojím spôsobom zadosťučinenie. Že prácu, ktorú robíme, robíme dobre. Začal som posielať svoje vína do zahraničia na súťaže, lebo sa mi jednoducho zdá, že je tam väčšia miera objektivity. Chodia tam najšpičkovejší degustátori z celého sveta. A to nám umožňuje  reálne sa pozrieť na výsledky našej práce. Myslím si, že Slovensko má obrovský potenciál práve v bielych vínach. Chodievame s manželkou sem tam na nejaký výlet do zahraničia, keď máme čas a hľadáme si nejaké vinárske oblasti, kde môžeme ochutnať víno. V južanských krajinách siahame po bielych vínach, ale je faktom, že u nás sú biele vína iné – naozaj vyvážené, svieže a ovocné... Nehovorím, že inde sú zlé, ale aj ľudia, ktorí degustujú na súťažiach, musia vidieť a cítiť rozdiel. Myslím si, že práve preto dostávame dobré hodnotenia. Rovnako má Slovensko perspektívu aj v ružových vínach. Čo sa týka všeobecne súťaženia je potenciál pre slovenské vína obrovský.“

 

Slovensko má dnes skutočne svetové vína, len bohužiaľ stále nevieme doceniť to, čo máme doma... Ak prídete do reštaurácie v Taliansku, alebo len tu na skok do Rakúska, ponúknu vám vínnu kartu s domácimi či regionálnymi vínami. Keď prídete do slovenskej reštaurácie, neponúknu vám zo slovenských vín takmer nič, len samé zahraničné. Róbert Bognár dodáva: „Nevážime si to, čo tu máme. Česi aj Rakúšania sú oveľa väčší patrioti k svojim výrobkom... Chce to asi čas, kým to ľudia pochopia. Ale  musím zároveň povedať, že vínna kultúra na Slovensku sa postupne vylepšuje, chodievame veľa po Slovensku – smer východ, stred, na vínne festivaly a vždy sa tam zbehne dosť ľudí, ktorí hľadajú nuansy vo víne, degustujú, aj si víno objednávajú. Verím, že sa to bude postupne zlepšovať a budeme hrdí na naše produkty. “

Čo špeciálne ponúka vinárstvo Bognár? Ako mnohé vinárstva vo Svätom Jur sa špecializuje na Rizlingy, keďže je to odroda, ktorej sa výborne darí na tomto mieste a má tu aj tradíciu. Bežne ponúka niekoľko šarží Rizlingu rýnskeho, zbiera sa v rôznom čase a s rôznym zbytkovým cukrom. A tak v ponuke vinárstva nájdete – klasický Rizling rýnsky, Rizling rýnsky barrique, Rizling sur lie, Rizling rýnsky botrytis. Ako hovorí Róbert Bognár: „Rizling sa každý rok vydarí. V tomto roku sa mi veľmi páči napríklad aj Devín, obzvlášť sa nám vydaril. Samozrejme ponúkame aj obľúbené bublinky, ktoré mám aj ja veľmi rád – frizzante biele a ružové. Mám aj malú šaržu sektu vyrobeného viac menej pre seba, ktorá zreje už druhý rok.“ Víno vyrábajú z hrozna výnimočnej kvality, ktoré si sami dopestujú vo vlastných vinohradoch. A keďže vinárstvo používa moderné technológie – od šetrného a rýchleho lisovania cez odkalenie, až po riadené kvasenie pri regulovaných nízkych teplotách, ich vína sú iné. Sú delikátne svieže, šťavnaté a ovocné. Všetky vína, ktoré si dali analyzovať, majú takmer nulový histamín, tým pádom ich vyhľadávajú aj ľudia, ktorí majú histamínovú intoleranciu. Je to práve vďaka tomu, že používajú  moderné technológie v spojení s prísnou hygienou.

 

Záver našej debaty sa samozrejme odvíja aj smerom k budúcnosti, k plánom vinárstva, ďalšiemu rozvoju a víziám: „Bránim sa príliš veľkej expanzii,“ zamýšľa sa Róber Bognár, „množstvá, ktoré robíme, sú optimálne tak, že to dokážeme zvládať sami. Keď niekto príliš expanduje, musí naberať viac a viac zamestnancov, to už potom nemá vo vlastných rukách a je to na úkor kvality. Vo finále to nemá až taký ekonomický efekt. A aká je moja vízia? Chcel by som aby sme išli na 100 percent z vlastného hrozna. Chcel by som trochu rozširovať vinohrady, zmeniť odrodovú skladbu.Rád by som vysadil viac Hibernalu alebo Rosu, ktorá patrí medzi slovenské novošľachtence.Tiež rozmýšľam, že by som sa začal vo väčšom meradle venovať aj tradičným sektom, to ma láka. A ešte mám v hlave ďalšiu ideu, ktorú vidím perspektívne v našom regióne – vedieť spojiť vinárstvo s ubytovaním. To by bolo zaujímavé.“

Vinárstvo Bognár ponúka aj farmárske produkty v predajni s názvom Gazdova špajza, ktorá sa nachádza len pár desiatok metrov od samotného vinárstva. Ponúka asi 50 druhov syra, domáce údeniny a veľa iných zaujímavých potravín. Sú tam väčšinou slovenské výrobky a vína z ich vinárstva. Zároveň v podzemných priestoroch kláštora nájdete aj nádhernú historickú pivnicu s úžasnou atmosférou určenú na degustácie ich vín, kde sa zmestí až 60 ľudí.

 

Opäť som navštívila neobyčajné rodinné vinárstvo, ktoré vytvárajú vzácni ľudia zo srdca, s úctou k tradícii a modernými prístupmi. Ak budete prechádzať cez Svätý Jur, neváhajte, zastavte sa vo vinárstve Bognár. Strávite tu príjemné chvíle s ich výnimočnými vínami, kde si každý nájde to svoje, ktoré má rád.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu