Karpatská perla, klenot Malých Karpát

Natália Cehláriková 20. 09. 2023 Facebook iconZdieľaj

Cestu po slovenských vinárstvach začínam v jedinečnom a výnimočnom vinárstve v Šenkviciach, v Karpatskej perle. Unikátne miesto, ktoré dýcha tradíciou, úctou k prírode, pokorou k minulosti, ale aj inovatívnymi nápadmi a víziou do budúcnosti. Manželia Ladislav a Margita Šebovci vybudovali vzácne, originálne a poctivé rodinné vinárstvo od základov, ktoré funguje viac ako 30 rokov a produkuje mimoriadne víno v súlade s prírodnými zákonmi.

 

Prechádzam sa po impozantnej budove vinárstva, ktorá bola s citom k minulosti a tradícii prestavaná z bývalej budovy so skratkou NUPOD (Nákupné úverové, potravinové a obchodné družstvo – ktoré mimochodom navrhol slávny architekt Emil Belluš) a rozprávam sa s Ladislavom Šebom, majiteľom vinárstva o ich dobrodružnej rodinnej ceste za vínom...

„Míľnikom na mojej „vínnej“ ceste bola svadba s manželkou. Dnes sme spolu už 40 rokov“, začína svoje rozprávanie Ladislav Šebo. „Vyrástli sme v prostredí, kde mal každý odjakživa za domom nejaký vinohrad. Začalo to tak, že sme si privyrábali a chceli sme si trochu prilepšiť pri socialistických platoch. Pomáhali sme rodine manželky pri pestovaní viniča a výrobe vína, neskôr sme si postavili vlastnú pivničku a tu sa začala písať história nášho vlastného vína... Postupne sme sa prirodzene začali viac a viac venovať vínu a opustili sme všetky iné aktivity. Fungovali sme spočiatku v rodinnom dome, v roku 1997 sme kúpili budovu bývalého družstva a o rok neskôr sme sa tam presťahovali. Samozrejme museli sme začať riešiť aj vinohrady a rozhodnúť sa, či robiť sudové alebo fľaškové víno, každé potrebuje inú logistiku. Robili sme kroky, aby sme v budúcnosti mohli vyrábať kvalitné fľaškové víno. Zmenila sa logistika práce, usporiadanie pivnice, postupne sme nakupovali technológie... Dnes máme 60 ha viníc.“

 

Rok 2022 bol pre vinárstvo ďalším míľnikom – prvýkrát dopestovali certifikované bio hrozno a pustili sa do výroby bio vína. Ako hovorí L. Šebo: „Jedna vec je mať vinohrady a vypestovať hrozno v tomto režime a druhá vec je ponúknuť ho ako víno na stôl. V každom prípade je to náročnejší proces pestovania a výroby, ale zatiaľ sa nám darí. Jediným nepriateľom je rapídna zmena klímy – vysoké teploty a extrémny dážď... Ale snažíme sa žiť a vyrábať v súlade s prírodou“.

 

Kráčam po vinárstve a počúvam jeho zaujímavé rozprávanie o pivnici, výrobe vína, prestavbách, zmenách, ktoré boli postupne realizované. Steny lemujú obrazy Stana Černého. Pri vchode do vinárstva stojí starý klavír Petrof. Umenie výroby vína sa tu snúbi s umením... „Naša filozofia výroby vína sa odjakživa spájala s umením“, pokračuje L. Šebo. „prvé etikety na víno robili slovenskí grafici – Oliver Solga, Karol Félix..,  aj naše medzníky sme si pripomínali špeciálnou „umeleckou kolekciou vína“. Napríklad v roku 2021 sme si pripomenuli 30. výročie firmy opäť spoluprácou s grafikmi. Vyrobili sme výnimočné cuveéé s názvom „4 živly“. Išlo o kolekciu 6 fliaš, z ktorých každá mala inú grafiku na etikete. Rozmýšľame týmto smerom aj do budúcnosti.“

Že je to výnimočné vinárstvo a výnimoční ľudia, ktorí ho vedú, svedčí aj jedinečný archív ich produktov, ktorý tu vybudovali. V rámci spomínaného areálu NUPOD boli nepoužívané betónové cisterny na víno. Zachované nádrže sú obložené z vnútornej strany sklenenými dlaždicami, ktoré boli za roky  používania "obohatené" o neustále sa tvoriaci vínny kameň. Sprístupnené a navzájom prepojené priestory slúžia zároveň ako časť obhliadky areálu, ale aj jedinečná degustačná miestnosť pre návštevníkov... s masívnym dubovým stolom a nohami z agátového dreva pochádzajúceho z drevených kolov vo viniciach...

 

Vinárstvo každoročne získava ceny na svetových súťažiach vína. To, o čom slovenské vína pred 20 či 30 rokmi nechyrovali, je dnes realitou. Slovenské vína stoja vedľa slávnych vín z Bordeaux či Burgundska, Chianti alebo Nového Zélandu... V tomto roku získal Devín, hrozienkový výber 2018 veľkú zlatú medailu na Vinalies International Paris či na Bacchuse v Madride... „Je to v istom zmysle zadosťučinenie, ale treba sa konfrontovať a porovnávať, aby sme nezaspali na vavrínoch. Nejaký štýl, trend alebo charakter vína môže chutiť nám, ale musí chutiť aj tým, pre ktorých víno robíme... Ale je to aj jeden z dobrých marketingových nástrojov, keď sa nám podarí dosiahnuť takýto úspech. Svet je bláznivo premarketingovaný a prereklamovaný a meno si treba jednoducho udržiavať. Nie je to jednoduché, ale je to potrebné. My nepreceňujeme tieto úspechy, pretože vždy je to len subjektívny názor a hodnotenie“, dodáva L. Šebo.

Trendy prichádzajú a odchádzajú... Tak je to vo všetkých oblastiach, aj vo víne. Dnes sú veľkým trendom šumivé vína, Prosecco zaznamenáva obrovský boom, rovnako oranžové vína ako štvrtá farba vína, Pét-nat či vermuty... „Asi to tak má byť, ľudia všeličo skúšajú a my musíme vnímať potreby zákazníka. Je pravdou, že je prebublinkovaná doba. Prosecco dobýja celý svet. Aj my sa snažíme naše portfólio rozširovať o žiadané produkty na trhu... Je to nevyhnutné. Napr. práve sme kúpili 4 betónové vajcia na dozrievanie vína a inštalujeme ich v pivnici. Budeme ich skúšať tento rok a verím, že ponúkneme opäť „iné“ víno. Z môjho pohľadu je však dnes trendom hlavne regionálny prístup v gastronómii. Aj my sa o to snažíme pri našich prezentačných akciách – ponúkať naše vína s  regionálnymi produktmi... alebo aspoň slovenskými. Sme takto geneticky nastavení, vyrastali sme tu... V zahraničí to dávno takto funguje, pozrime len na susedné Rakúsko. Na Slovensku nás čaká ešte dlhá cesta k tomuto pochopeniu. Musíme si viac ceniť to naše domáce, to mi tu chýba.“

 

Šebovci krok za krokom vybudovali unikátny podnik, vložili do toho nielen svoje schopnosti, ale aj svoju dušu... a tým sú výnimoční. Po absolvovaní celej prehliadky a zaujímavých debatách o víne, umení, tradíciách, sedíme v ich prekrásnej vinotéke v pruhovaných  kreslách, ktoré majú dizajn ich vína rady Jagnet... A moja otázka smeruje k ďalšej vízii rozvoja vinárstva. Prichádza vek, kedy je potrebné zamyslieť sa aj nad budúcnosťou. Ako ju vidia Šebovci? „Samozrejme čoskoro naše ročníky pôjdu do dôchodku a človek by chcel to, čo vytvoril, posunúť ďalej. Samozrejme, že ideálne by bolo, aby to bola rodina. Naša celá rodina pracuje v našej rodinnej firme a veríme, že to takto aj zostane. V najbližšom období chceme všetko zastabilizovať, ale hlavne naďalej robiť kvalitné víno v súzvuku s prírodou v bio alebo biodynamickom prevedení iba zo svojich vinohradov. Mať svoj tím, ideálne rodinu a ľudí, ktorí to budú rešpektovať...“

Ak budete mať náhodou cestu cez tento malokarpatský región, nezabudnite sa zastaviť v Šenkviciach a ochutnajte kvalitné vína Karpatskej perly. Ochutnáte nielen víno, ale aj rodinnú atmosféru a pritom uprostred viníc môžete zažiť aj vlastnú rodinnú oslavu alebo svadbu. Aj to je jedna z mimoriadnych ponúk rodiny Šebovcov.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu