Ako som už viackrát písala vo svojich blogoch o potulkách v Kalábrii, táto najjužnejšia časť Apeninského polostrova, špička talianskej topánky, je neobjaveným Karibikom Európy. Nádherné scenérie, národné parky, hory, skaly a samozrejme blankytne modré more. Je to kraj olivovníkov, pomarančovníkov a skvelého vína. Víno sa pestuje v najstaršej vinárskej oblasti Kalábrie s názvom Cirò. Nachádza na centrálnom pobreží Iónskeho mora a rozprestiera od úpätia pohoria Sila až po prímorské mesto Cirò Marina a okolité kopce. Mojou prvou tohtoročnou zastávkou bolo jedinečné vinárstvo Ippolito.
S viac ako 170 ročnou históriou je Ippolito najstarším vinárstvom v Kalábrii. V prekrásnej vinotéke v historickom centre Cirò Marina sa stretávam s jedným zo spolumajiteľov vinárstva Gianlucom Ippolitom, ktorý patrí do 5. generácie vinárov stojacich pri kormidle rodinnej firmy. Pri vchode nás víta aj „talizman“ vinárstva – krásna labradorská fenka Gemma.
Na úvod sa pýtam Gianluca, ako to vlastne všetko začalo: „Vinárstvo prešlo veľmi dlhú cestu. Všetko začal Vincenzo Ippolito v roku 1845, ktorý vyryl svoje iniciálky na svoj dom medzi vinicami, olivami a pomarančovníkmi a začal vyrábať prvé víno. Po prvej svetovej vojne náš odvážny starý otec, tiež Vincenzo Ippolito nadviazal na úsilie svojho deda, keď objavil vo vinohradníctve na území Cirò svoju víziu do budúcnosti a pod jeho vedením sa zrodilo prvé moderné vinárstvo v Cirò s podzemnými kamennými nádržami. Výroba kvalitného vína mu priniesla prvé úspechy na kalábrijskom trhu, ale aj mimo regiónu, a tak začal fľaškovať svoje Cirò a zrodili sa prvé dve značky od Ippolita – Cirò Rosso a Cirò Riserva.“
Prechádzame s Gianlucom po vinotéke a ukazuje mi staré spomienky na tieto roky, prvé fľaše, etikety, knihy, články v novinách a pokračuje: „Vo vinárstve potom pokračovali jeho synovia – Antonio a Salvatore Ippolito, ktorí začali prvé pokusy o naozaj moderné poľnohospodárstvo bez straty kvality. Ako prví dostali naše víno na zahraničné trhy, predovšetkým do Nemecka a Spojených štátov. A historickým momentom bolo, keď v roku 1969 boli vypracované prvé výrobné predpisy pre produkciu vín Cirò Rosso, Rosé a Bianco. Samozrejme, že spoločnosť sa začala rozširovať, začali prichádzať prvé významné domáce a zahraničné ocenenia. V roku 1989 sa na trh prinieslo prvé „Cru“ z Kalábrie Colli del Mancuso Cirò Riserva.“
Okolo roku 2000 do spoločnosti nastúpila piata generácia rodiny. Zrodili sa nové vína, zaviedli sa nové technológie, bola vybudovaná podzemná pivnica s rozlohou 2500 m2, boli vysadené nové vinohrady... Dnes vinárstvo ponúka 15 rôznych značiek vína na 4 kontinentoch. Pýtam sa Gianluca, aké majú vízie a kam bude smerovať rozvoj ich vinárstva v najbližších rokoch: „Naše celé vinárstvo je vybudované na princípoch, ktoré vznikli pred 170 rokmi a naším cieľom je naďalej ich rozvíjať. To znamená – chrániť územie, rešpektovať tradície, prírodu a biodiverzitu krajiny. Vo vinohrade i v pivnici používame inovatívne techniky s priamou kontrolou všetkých výrobných procesov a stále hľadáme v našich vínach eleganciu, exkluzivitu a identitu s naším územím. A túto výzvu sa snažíme riešiť aj do budúcnosti absolútnou kvalitou našich vín. A to, že sme dnes na 4 kontinentoch, svedčí o našich úspešných snahách a prístupe. To všetko chceme rozvíjať samozrejme aj naďalej.“
Vinohrady sa rozprestierajú na 3 usadlostiach, ktoré sa nachádzajú v srdci Cirò: Mancuso, Feudo a Difesa Piana na celkovej ploche asi 100 hektárov. Najdôležitejšie činnosti vo vinohrade sa vykonávajú výlučne ručne. Redukuje sa obrábanie pôdy, aby sa obmedzila erózia a zachovala sa biodiverzita, a to všetko v rámci ekologického poľnohospodárstva. Pestované odrody viniča sú prevažne tradičné, je to skutočné dedičstvo Kalábrie: Gaglioppo, Greco Bianco, Pecorello, Greco Nero…
Sedíme s Gianlucom v impozantnej miestnosti určenej na ochutnávky, ktorú dopĺňa stena s „historickými“ artefaktami vinárstva, ochutnávame a rozprávame sa o víne, ktoré produkujú: „Naše vinárstvo produkuje viacero typov vína od bieleho cez ružové, červené až k šumivému vínu. Porozprávam o niektorých, ktoré sú možno mojou srdcovkou, aj keď každé víno, ktoré produkujeme, milujem, tak ako otec miluje všetky svoje deti... Napr. Mare Chiaro Cirò Bianco DOC (v preklade „Priezračné more“ pozn.) je vyrobené z najlepšieho hrozna odrody Greco Bianco, čo je tisíc rokov stará tradičná odroda, ktorá sa pestuje v blízkosti Iónskeho mora. Je to pocta nášmu neobyčajnému a nádhernému moru v oblasti Cirò. Mabilia Cirò Rosé DOC pochádza z odrody Gaglioppo, čo je zrejme najstaršia odroda v Kalábrii a vzdávame ním hold normandskej princeznej, ktorá žila v oblasti Cirò v 11. storočí. Toto víno patrí k najpredávanejším z našej ponuky, pretože je ľahké, elegantné a delikátne. Rád by som spomenul aj biele víno Pecorello IGT (v preklade „Ovečka“ pozn.), ktoré vyrábame z prastarej pôvodnej odrody, ktorú sme objavili a sme hrdí na výsledky nášho zanieteného výskumu. Svojím komplexným charakterom sa veľmi hodí k stredomorskej kuchyni...“
Ochutnávame aj celú radu červených vín, ktoré sú veľmi typické pre Kalábriu. Gianluca mi na úvod ponúka ich verziu červeného vína s názvom Calabrise IGT, ktoré sa zrodilo po období experimentovania s historickými pôvodnými odrodami južnej Kalábrie. Toto víno, ako hovorí: „je svedkom ich prístupu k ampelografickému dedičstvu regiónu a dar pre túto krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú.“ Ochutnávku končíme vínom Cirò Rosso, ktoré je najrozšírenejšie v regióne a je vyrobené z odrody Gaglioppo – vyzreté a excelentné Colli del Mancuso Riserva DOC. Celá ochutnávka bola neuveriteľne inšpiratívna s množstvom zaujímavých informácií od môjho sprievodcu, ktorý má tento región hlboko v srdci.
Na záver ma ešte Gianluca upozorňuje na ich nedávny projekt, ktorý spustili v minulom roku. Stojíme pri veľkej drevenej impozantnej krabici, ktorá obsahuje 6 výnimočných vín s ilustráciami miestneho umelca a Gianluca mi vysvetľuje: „Ide o nový typ projektu, ktorý spája naše víno, umenie a región. Minulý rok, po ťažkom období pandémie, Enrico Focarelli Barone alias Frelly, mladý kalábrijský ilustrátor, opísal niektoré naše vína novým spôsobom prostredníctvom rafinovaných ilustrácií, v ktorých sa prepája minulosť s budúcnosťou. Pastelové farby, jednoduché línie a surrealizmus sú základnou témou jeho konceptuálnych ilustrácií, ktoré vytvorili originálny, kreatívny a veselý pohľad na charakter našich tradičných vín. „Taste the Art“ („Ochutnajte umenie" pozn.) je exkluzívna limitovaná edícia šiestich najikonickejších vín z našej produkcie v elegantnom a originálnom drevenom obale. Predajom chceme aspoň čiastočne prispieť do balíka finančných prostriedkov určených na reštaurovanie umeleckých a historických diel na našom území.“
Návšteva tohto vinárstva mi opäť ukázala zanietených ľudí, ktorí rozvíjajú tradíciu, milujú históriu svojho územia a všetko, čo robia, robia s úctou k minulosti. Je to príbeh rodiny, kde tradície prechádzajú z generácie na generáciu a prinášajú radosť a úžitok ľudom, ktorí tu žijú. Presne tak to vystihuje aj motto vinárstva: „Un vino, una storia“ (v preklade „Jedno víno, jeden príbeh“ pozn.)