Vinárstvo Tenuta Iuzollini a ich výnimočné víno

Natália Cehláriková 29. 12. 2023 Facebook iconZdieľaj

Tohtoročné potulky Kalábriou ma opäť priviedli do Cirò a tentokrát do vinárstva Tenuta Iuzollini. História známej kalábrijskej rodiny, ktorá ho založila, siaha už do 16. storočia regiónu Cirò. Fortunato Iuzollini, spolu so svojou manželkou Giovannou Colicchio a synmi Diegom, Pasqualem, Antoniom a dcérou Rosou začali v roku 2004 so spracovaním hrozna a postupne vybudovali moderné vinárstvo, čím si splnili svoj dávny sen. Dnes ho vedie s múdrosťou a vysokou profesionalitou syn Pasquale, vinár a skutočný majster, ktorý dáva vinárskej scéne víno nezameniteľného charakteru. Vinárstvo patrí ku klenotom na talianskom vínnom trhu a svoje víno vyváža na všetky hlavné svetové trhy.

Pri návšteve tohto impozantného vinárstva som ochutnala jedno naozaj výnimočné víno. Luca Maroni, jeden z najvychytenejších talianskych kritikov vína, označil víno Donna Giovanna za najlepšie talianske biele víno roku 2023 a dal mu skóre 98 bodov!

Toto víno pochádza z neskorého ručného zberu tradičnej kalabrijskej odrody Greco bianco v posledný októbrový týždeň. Vinice sa nachádzajú v lokalite Cirò Marina, teda v blízkosti mora a pestuje sa v klíme s miernou zimou a suchým horúcim letom. Zreje dva mesiace v nových barikových sudoch z francúzskeho dubu a dva mesiace vo fľaši pri kontrolovanej teplote. Víno je naozaj delikátne, má slamovo žltú farbu s jemnými zelenkavými odleskami, kvetinovú vôňu s ľahkými tónmi sušených marhúľ. Jeho chuť je šťavnatá, príjemne ovocná, so záverom chute citrusov a marakuje. Je to vynikajúci aperitív či doplnok k jedlám z rýb a morských plodov...

Vychutnať si toto víno v prekrásnom prostredí a v príjemnej debate s majiteľkou vinárstva „donnou“ Giovannou, ktorej meno je na etikete fľaše, bolo pre mňa výnimočným zážitkom.

Súvisiace recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu