Víno, láska, romantika...

Natália Cehláriková 06. 04. 2024 Facebook iconZdieľaj

Láska, romantika a víno... O čom by som mohla písať v tomto krásnom ročnom období, kedy všetko začína kvitnúť a prebúdzať sa v našom živote? Keďže láska je všade „vo vzduchu“, chcela by som vám ponúknuť pár viet aj o romantickej stránke vína.

 

V priebehu desaťročí nájdeme víno v hudbe, vo filmoch, v literatúre, výtvarnom umení, náboženstvách a vždy je nejako spojené s milostnými príbehmi... V povahe vína je niečo estetické, tajomné, zmyselné, vzrušujúce, nepredvídateľné, možno preto je často vnímané ako elixír romantiky a lásky. Veď povedzme si úprimne, spomedzi všetkých alkoholických nápojov, ktoré konzumujeme, je víno asi najčastejšie spájané s romantikou a láskou. Rímsky básnik Ovídius vo svojom diele „Umenie lásky“ z roku 17 n. l. o víne píše, že „zohrieva krv, dodáva lesk očiam..., víno a láska boli vždy spojencami“.  Ale prečo to nie je dobré pivo alebo pohárik whisky?  Prečo je práve víno nápojom, ktorý signalizuje romantiku?

Nemyslím si, že je to pojem vína, ktorý znamená romantiku, ale je to skôr zmyselnosť zážitku z neho. Romantika vo svojej najkonkrétnejšej forme je o maličkostiach, ktoré v nás aktivizujú zmysly – plachý úsmev, pútavý pohľad, spôsob, akým sa niekto pohybuje po miestnosti, vnútorná charizma... to v nás dokáže vyvolať pocity, o ktorých sme predtým netušili. Veď romantika je práve o zmyselnosti. A je doslova zázrakom, že konzumácia kvasenej hroznovej šťavy môže pripomínať zážitok z romantiky. Zaoblený tvar fľaše, puknutie korku, keď ho vytiahneme z fľaše, hlboká rubínová alebo bledo zlatá farba pri nalievaní do pohára v nás prebúdzajú tieto pocity. Každá fľaša vína sľubuje nové a odlišné vnemy, každý dúšok môže odhaliť niečo, čo bolo predtým skryté. Premena vína vo fľaši, v sude a od ročníka po ročník je jeho najtajomnejším aspektom a človek nikdy nevie, čo môže očakávať. Určite  ste si všimli, že na označenie vína sa často používajú slová ako zvodné, zmyselné, očarujúce... Dobré víno nás dokáže odvážne upútať svojimi vôňami a chuťami a nechá nás premýšľať, čo presne ochutnávame. Víno dokáže byť spočiatku zdržanlivé a postupne s každým naliatím tajomne odhaľuje nové a nové vrstvy chuti. Pripomína vám to romantiku vo vzťahoch?

 

Milujem vášeň pestovateľa hrozna, ktorý pozná každý centimeter svojej pôdy vo vinohrade. Obdivujem presvedčenie vinára o štýle vína a jeho zdôvodnenie. Spolu s odrodami hrozna, ktoré pestuje a miluje, to všetko je vlastne skutočnou podstatou vína... a romantikou. Veď porovnajme to s hudobným vkusom. Čo sa vám viac páči, akú hudbu skutočne milujete? Nejakú stereotypnú masovku alebo speváka, ktorý píše a interpretuje hudbu svoju zo srdca?

Tu je pár dôvodov, prečo si myslím, že víno, romantika a láska patria spolu:

– Víno je krásne – či už v očarujúcej fľaši alebo peknom pohári, vždy vyzerá krásne a noblesne.

– Víno nám zanecháva v ústach príjemný pocit. Tóny čerstvého ovocia a teplo alkoholu dokážu rozvinúť našu romantickú stránku.

– Povedzte si niekedy nahlas názov vína aj s francúzskym prízvukom: Pinot Noir, Merlot, Sauvignon Blanc, Champagne, Cabernet... Neznie to romanticky?

– Víno má v sebe hormóny lásky a šťastia – rovnaké pocity, ktoré vyvoláva v našom mozgu oxytocín, sú tie isté, aké máme pri popíjaní vína.

– Víno a jedlo sú dokonalí partneri. Ak ich správne spárujete, prinesie vám to neskutočný pôžitok.

– Víno je v istom zmysle  afrodiziakum – pôžitok z dobrého vína nám v mozgu vyvoláva príjemné emócie a nálady.

 

​Víno ako jazyk lásky a romantiky nie je len tekutina v pohári. Zahŕňa umenie podeliť sa, oceňovať nuansy, oslavovať životné okamihy, pustiť sa do skúmania chutí a zážitkov. Spája nás s ostatnými, zvyšuje náš pôžitok zo života a do našich vzťahov prináša ďalšiu vrstvu zmyslu. Pripime si teda na lásku v našich životoch, užívajme si, filozofujme o bytí a šťastí a hlavne oslavujem život! Veď aj Louis Pasteur pred mnohými rokmi poznamenal: "Fľaša vína obsahuje viac filozofie ako všetky knihy na svete."

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie