Víno ako symbol kultúry a histórie

Natália Cehláriková 03. 11. 2023 Facebook iconZdieľaj

Milí priatelia, zamýšľali ste sa niekedy nad vínom nielen ako o nápoji? Ale ako nad niečím, čo je viac ako len príjemný mok? Keď sa na to pozrieme z historického pohľadu, zistíme, že víno sa stalo neoddeliteľnou časťou kultúry už od čias starovekého Grécka, „literárnym miláčikom“, prostriedkom spoznávania regiónov, krajín či vychutnávania okamihu...

 

Víno bolo dôležitou súčasťou starovekej gréckej kultúry a často bolo prostriedkom na dosiahnutie intelektuálnej čistoty alebo zvýšenia duchovného povedomia. Pliniovi staršiemu sa pripisuje často citované „In Vino Veritas“ (Vo víne je pravda) a mnohí z nás si myslia, že tento citát sa hlási k nedostatku zábran či úsudku, ktorý spôsobuje nadmerná konzumácia tohto moku. Avšak realita je taká, že Plínius sa s najväčšou pravdepodobnosťou zamýšľal na dosiahnutím duševného osvietenia v spoločnosti pohárika dobrého vína.

Prečo je víno také príťažlivé? Prečo je víno hodné uctievania niektorých z najuznávanejších a najplodnejších jednotlivcov v histórii? Písali sa o ňom eposy, sonety, romány... Jednoznačne platí, že na jednej strane pohár vína dokáže rozprúdiť kreativitu, ale zároveň je v ňom niečo viac – poskytuje  množstvo vôní a chutí, ktoré vznikajú, keď sa pestuje, fermentuje a fľaškuje... Jeho podstata po celé stáročia inšpirovala a „prifarbovala“ tvorivé písanie.  Pre mnohých spisovateľov bolo víno dokonalou metaforou, múzou či rekvizitou.

 

Shakespeare mal mimoriadnu záľubu v písaní o opilcoch, zvyčajne vo svojich komédiách. V skutočnosti sa víno v Shakespearových hrách spomína tak často, že sa človek musí čudovať, koľko toho musel autor spotrebovať v čase písania. Žiadny zoznam skvelých citátov v literatúre by nebol úplný bez Oscara Wilda. Hovorilo sa, že mal rád dobré víno rovnako ako konzumáciu akéhokoľvek jedla, nápoja v príjemnej spoločnosti. A tu je len jedna z jeho myšlienok: „Na poznanie ročníka a kvality vína netreba vypiť celý sud. Za pol hodiny musí byť úplne jednoduché povedať, či kniha stojí za niečo alebo za nič. To isté platí pre víno – komu sa chce predierať fádnym objemom? Človek ochutná, a to je viac než dosť...“ Hemingway bol povestný taktiež svojím „pevným zväzkom“ s hroznom. Vo svoje óde na víno kedysi napísal : „Víno je jednou z najcivilizovanejších vecí na svete a jednou z najprirodzenejších vecí na svete, ktorá bola dovedená k najväčšej dokonalosti, a ponúka väčší rozsah pôžitku a uznania, ako možno akákoľvek iná čisto zmyslová vec .“ Svoj literárny exkurz ukončím slovami Virginie Woolfovej: "Víno je poézia vo fľaši."

 

Hoci víno má predovšetkým senzorické aspekty (aróma, farba, textúra, chuť...), skutočná príťažlivosť vína tkvie zrejme v jeho príbehu. Clifton Fadiman, známy americký intelektuál a rozhlasová a televízna osobnosť 20. storočia povedal v článku pre New York Times v roku 1987: „Dať si víno do úst znamená vychutnať si kvapku rieky ľudských dejín. Víno je najbližšie k tomu, aby sme zažili konkrétny okamih v jednom malom kúsku zeme. Zloženie pôdy, vietor, voda, teplota, vegetácia, vlhkosť, slnečné svetlo a história, ktorá vytvorila všetky tieto faktory – v termíne vinárskeho znalca „terroir“, to všetko je zabalené a dokonale reprezentované každým dúškom. Každý dúšok je vlastne malým kúskom ľudskej histórie.“

A ak sa budeme držať tvrdenia Leonarda da Vinci, že: „objav dobrého vína je pre ľudstvo čoraz lepší ako objavenie novej hviezdy", určite prídeme na to, že víno znamená viac ako nalievanie pohára pre seba; je to o nalievaní pohára pre ostatných a vytváraní pocitu spolupatričnosti. Víno sa stáva médiom, prostredníctvom ktorého sa spájame s blízkymi, priateľmi a dokonca aj neznámymi ľuďmi. Iniciuje rozhovory, vyvoláva smiech a prehlbuje vzťahy. Vytvára milé a očarujúce spomienky, ktoré vydržia na celý život.

 

A rovnako má víno svoj vlastný slovník s nespočetným množstvom chutí, vôní a textúr, ktoré čakajú na preskúmanie. Každý dúšok je príležitosťou oceniť nuansy, ktoré víno ponúka. Prostredníctvom vína sa učíme spomaliť a vychutnávať si okamih. A tak ako jazyk otvára dvere novým kultúram a zážitkom, víno nás pozýva na cestu za poznaním a dobrodružstvom. Povzbudzuje nás, aby sme vystúpili z našich komfortných zón a vyskúšali rôzne odrody, regióny a štýly. Každá fľaša sa stáva príbehom, ktorý čaká na vyrozprávanie, novou kapitolou našej cesty za vínom.

 

Svoju úvahu ukončím bezpochyby výstižným citátom Benjamina Franklina, že: "Víno uľahčuje každodenný život, je menej uponáhľaný, s menším napätím a väčšou toleranciou."

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie