Francúzsky paradox alebo víno verzus zdravie

Natália Cehláriková 28. 05. 2023 Facebook iconZdieľaj

Priatelia, viete, čomu sa hovorí francúzsky paradox?

 

Francúzi si užívajú svoj život bez obmedzení, či sa to týka jedla alebo pitia vína. Denne konzumujú tučné syry, obilniny, bravčové mäso, zjedia trojnásobne viac masla ako my... Avšak majú podstatne nižší výskyt srdcovocievnych ochorení, infarktu myokardu, vysokého krvného tlaku, demencie a cukrovky. Záver je jednoznačný – tam, kde sa každodenne pije víno, najmä červené, tam sa dlhšie žije!

Už v 19. storočí írsky lekár Samuel Black si všimol, že na srdcovo-cievne ochorenia zomiera oveľa menej Francúzov ako Írov. Pripisoval to francúzskemu životnému štýlu a prostrediu. V 20. storočí vzniklo niekoľko vedeckých štúdií – napr. dvaja francúzski vedci S. Renaud a M. de Lorgeril z inštitútu Inserm v 90. rokoch publikovali štúdiu, kde vyslovili teóriu, že francúzska strava založená na čokoláde, syroch, tuku a pravidelnej konzumácii červeného vína znižuje počet úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia a nazvali ju „francúzskym paradoxom“. Keď televízia odvysielala 60-minútový program, ktorý rozoberal výsledky tejto štúdie, predaj červeného vína v Amerike stúpol o 44 %.

 

Prečo je teda červené víno také jedinečné, udržiava nás v kondícii a prospieva nášmu zdraviu? Víno, zvlášť to červené, je už stáročia považované za nápoj dlhovekosti, pretože obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ako sú taníny a flavonoidy, najznámejšími z nich sú resveratrol a quercetin. Tieto látky podporujú imunitu, chránia organizmus pred choroboplodnými baktériami a vírusmi, znižujú pravdepodobnosť množenia nádorových buniek, bojujú proti kôrnateniu tepien, infarktom a koronárnej chorobe srdca, regulujú krvný tlak, znižujú depresie, majú pozitívny vplyv aj na tráviaci systém.

 

Mnohí nepriatelia alkoholu a abstinenti budú šokovaní. Je to však neodškriepiteľný fakt. Víno je skrátka zdravý nápoj! Avšak v primeranom množstve a potrebnej kvalite! Odborníci hovoria o bezpečnej miere pitia vína – 2-3 deci vína denne u muža a polovičná dávka u ženy. Výnimočné víno a dobré jedlo patria jednoducho a neodmysliteľne k sebe. A francúzsky paradox nás učí pravidelnému a rozumnému pitiu dobrého vína.

A nielen Francúzi majú svoj paradox...

 

Viete, že dnes je to viac ako 250 rokov, keď cisárovná Mária Terézia prvýkrát ochutnala červené víno z Rače – Račiansku frankovku a udelila jej dekrét privilegovaného vína, ktoré sa mohlo dodávať na cisársky dvor? Legendy dokonca tvrdia, že frankovka ju vyliečila z ovčích kiahní, keď bola už takmer na smrteľnej posteli. Račiansku frankovku používali aj na liečbu reumatických a horúčkovitých ochorení, rovnako podľa viacerých odborníkov má antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, antialergické, protirakovinové účinky a chráni aj pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

 

Takže milí priatelia, nalejte si večer pohárik dobrého červeného vína, či s partnerom, rodinou alebo priateľmi a nechajte sa unášať jeho noblesou, výnimočnosťou a vychutnávajte ho všetkými zmyslami. Žijeme iba krátko, aby sme pili zlé (alebo žiadne) víno! A je faktom, že regióny s vysokou spotrebou vína sa vyznačujú lepším zdravím a dlhovekosťou. Tak na zdravie! Či je to pohárik Pinot Noir z Burgundska či Cabernet Sauvignon z Bordeaux alebo Frankovka z Rače či Svätovavrinecké od Nitry...

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie cestopisy a recenzie