Ako na skladovanie vína

Natália Cehláriková 09. 03. 2024 Facebook iconZdieľaj

Nakúpili ste si zaujímavé vína, ktoré neplánujete vypiť hneď a radi by ste ich uskladnili? Pre špeciálne príležitosti alebo len pre posedenie s priateľmi či rodinou? Čo s ním urobíte? Ako je potrebné víno uskladniť, aby nestratilo zo svojej kvality?

 

V tomto prípade je užitočné si uvedomiť, že len malé percento kvalitných vín na trhu profituje z dlhodobého starnutia. Väčšinu vín si najlepšie vychutnáte v priebehu niekoľkých rokov od nafľaškovania. Ak si chcete kúpiť vína na dozrievanie, mali by ste skutočne zvážiť investíciu do profesionálneho skladovania, to je však už iná úroveň a iné finančné náklady. Pre bežných konzumentov či milovníkov vína stačí dodržiavanie niekoľkých jednoduchých krokov, ktoré by mali udržať vaše vína v bezpečí, kým ich nebudete pripravení piť. Tak sa poďme pozrieť, čo je dôležité...

1. Ideálna teplota na skladovanie vína

Víno je nevyhnutné skladovať pri správnej teplote. Zo všetkých faktorov ovplyvňujúcich kvalitu skladovaného vína je teplota najdôležitejšia. Nevhodne teplé alebo nízke teploty sú istým krokom k tomu, aby sa víno pokazilo. Vo všeobecnosti platí, že ideálna teplota na dlhodobé alebo krátkodobé skladovanie vína je okolo 13 °C. Netrápte sa príliš, ak je váš priestor, či špajza o pár stupňov teplejšia, samozrejme pokiaľ fľaše neskladujete niekoľko rokov.

 

2. Vyhnite sa dlhodobému skladovaniu v bežnej chladničke

Skladovať víno vo vašej domácej chladničke môžete pár mesiacov, ale nie je to vhodný priestor na dlhšie obdobie. Priemerná teplota v chladničke sa pohybuje od 3 do 7°C, aby bolo možné bezpečne skladovať potraviny, ktoré sa kazia. Nedostatok vlhkosti by taktiež mohol vysušiť korkové zátky, vzduch by mohol preniknúť do fľaše a poškodiť víno. Taktiež nenechávajte víno na miestach, kde by mohlo zamrznúť.

 

3. Fľaše vína skladujte vodorovne.

Fľaše s korkovou zátkou skladujte vodorovne v stojane na víno. Táto poloha umožňuje udržiavať korok vlhký, čo je kľúčové pre dlhodobé skladovanie, pretože vysušený korok môže spôsobiť presakovanie a predčasné starnutie. Aj keď fľaše vína so skrutkovacím uzáverom nemusíte skladovať horizontálne, je to stále efektívny spôsob pre maximálny priestor a ľahký prístup.

 

4. Vyhýbajte sa miestam s veľkými výkyvmi teplôt

Dôležitejšie ako udržanie perfektných 13°C na skladovanie, je vyhýbanie sa rýchlym, či extrémnym teplotným výkyvom. Je dôležité sa zamerať na konzistentnosť teploty, neprežívajte však príliš menšie teplotné výkyvy, tie vínu neublížia.

 

5. Chráňte víno pred svetlom a vibráciami

Či víno skladujete mesiace, týždne alebo dni, uchovávajte ho čo najviac v tme. Svetlo, najmä slnečné svetlo, môže predstavovať potenciálny problém pri dlhodobom skladovaní. Slnečné UV lúče môžu víno znehodnotiť a môže predčasne zostarnúť. Jedným z dôvodov, prečo vinári používajú farebné sklenené fľaše je, že sú ako „slnečné okuliare k vínu“. Víno by ste mali držať ďalej od zdrojov vibrácií, ako je napríklad práčka a sušička, priestor na cvičenie alebo stereo systém. Vibrácie môžu narušiť usadeniny vo fľaši, čím narušia jemný proces, ktorý spôsobuje, že vína priaznivo starnú.

 

5. Dávajte pozor na vlhkosť

Víno skladujte pri správnej vlhkosti. Extrémna vlhkosť vo vašej pivnici alebo skladovacom priestore môže tiež ovplyvniť životnosť vášho vína. Hovorí, že vína by sa mali skladovať pri ideálnej vlhkosti okolo 70%. Avšak niečo medzi 50 a 80 % vlhkosti sa považuje taktiež za bezpečné.

Poďme si ešte povedať, aké je ideálne miesto na uskladnenie vína. Ak nemáte vhodnú pivnicu, môžete na bezpečnom mieste improvizovať pomocou jednoduchých regálov. Vylúčte však kuchyňu, práčovňu alebo kotolňu, kde by horúce teploty mohli ovplyvniť vaše vína. Nájdite miesto, na ktoré nedopadá svetlo priamo z okna. Možno máte málo používanú skriňu alebo iný voľný úložný priestor, ktorý by sa dal použiť na uskladnenie vína? Ak máte vhodný tmavý, stabilný priestor, ktorý nie je príliš vlhký ani suchý, ale je v ňom príliš teplo, môžete zvážiť investíciu do samostatnej chladničky špeciálne navrhnutej pre víno. Existuje niekoľko lacných typov spotrebičov aj pre malé priestory. Ale tu sa už dostávame k profesionálnemu skladovaniu vína...

 

Potrebujem chladničku na víno? Kedy je čas zmeniť podmienky skladovania a kúpiť si vinotéku? Zamyslite sa nad tým, koľko ste minuli za rok na kúpu vína. Ak je to „slušná“ finančná čiastka, je načase sa dôkladnejšie zamyslieť nad kúpou vinotéky. A tu je ešte jedna rada od milovníkov vína – nech už myslíte na akékoľvek číslo, pokiaľ ide o kapacitu fľaší, zdvojnásobte ju. Keď začnete „hromadiť" víno na neskoršie pitie, je ťažké s tým prestať...

 

Aké parametre by mala byť vinotéka? Chladničky na víno sú vo svojej najzákladnejšej podobe navrhnuté tak, aby udržiavali stálu teplotu – niekedy sú vhodné skôr na servírovanie ako na dlhodobé skladovanie. Nebudeme teraz hovoriť o profesionálnych spotrebičoch na skladovanie. Vinotéky sa líšia v tom, aký budete mať prístup k svojim fľašiam, ako dobre budete môcť vidieť, čo je vo vnútri, aké pohodlné bude chytiť fľašu, keď ju budete chcieť vybrať. Môžete mať fľaše naskladané alebo v policiach, ktoré sa vysúvajú. Možností je viac. Drahšie vinotéky môžu mať viacero teplotných zón, čo je veľmi užitočná funkcia, ak chcete, aby sa vaše červené vína uchovali pri jednej teplote a biele pri chladnejšej teplote vhodnej na pitie. Taktiež pri kúpe zvážte, aby chladnička bola tichá – boli by ste prekvapení, aké hlučné modely existujú.  

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu