Čo znamená pre víno dobrý ročník?

Natália Cehláriková 21. 03. 2024 Facebook iconZdieľaj

Dnes nebudem písať o jednom z mojich obľúbených filmov Ridleyho Scotta s názvom Dobrý ročník (Good Year), aj keď je o víne, ale pozrieme sa, čo pre víno dobrý ročník znamená...

 

Ročník vína je konkrétny rok, kedy bolo hrozno zbierané na výrobu vína. Výkyvy počasia a rôzne podmienky počas vegetačného obdobia spôsobujú, že aj rovnaké vína z tej istej vinárskej oblasti môžu chutiť odlišne a niektoré vína sú v určitých rokoch lepšie ako v iných... Dokonca dobrý rok pre červené vína nemusí byť mimoriadnym aj pre biele. Rok s nižšími teplotami a vyšším úhrnom zrážok môže byť skazou pre plné, korenisté červené víno a naopak môže vytvoriť príjemné, svieže a suché biele víno. Zlý ročník vo Francúzsku zas môže byť dobrým rokom pre Kaliforniu.

 

Zaujímavosťou je, že rôzne krajiny umožňujú, aby rôzne percentá vína pochádzali z roku, ktorý nie je uvedený na etikete. Napríklad v Austrálii, na Novom Zélande a v Európskej únii môže 15 % hrozna pochádzať z iného roku, zatiaľ čo v Čile a Južnej Afrike až 25 % z iného roku. Americké vína, ktoré pochádzajú z určitých oblastí, musia mať 95 % vína z daného roku.  

A čo teda znamená pre víno dobrý ročník? Všetko v danom roku sa spojilo do stavu dokonalosti – hrozno bolo šťavnaté a plné chuti, oberané a spracované presne v správnom čase a proces fermentácie bol dokonale kontrolovaný... to všetko vytvorilo mimoriadne kvalitné víno. Vskutku existuje množstvo faktorov, ktoré musia do seba zapadnúť, aby sa podarilo takéto víno – od pôdy, množstva slnečného svitu v danom roku, teploty a počasia vo všeobecnosti.

 

Každý región či vinárstvo má svoje „dobré ročníky“ vín.  Ak chcete ochutnať víno z „dobrého ročníka“, musíte trochu googliť a určite nájdete prehľadné tabuľky s hodnotením kvality ročníkov pre jednotlivé vinárske oblasti a často aj pre konkrétne vína.

 

Ak chcete ponúknuť skvelé archívne víno pri špeciálnej príležitosti či dať niekomu výnimočný darček, vyberajte podľa dobrých či mimoriadnych ročníkov v danom regióne, z ktorého si chcete víno kúpiť. Veď je celkom originálne dať priateľovi na tridsiatku výnimočné víno, ktoré má tiež 30 rokov. Čo poviete? Veď už aj v starovekom Egypte bol ročník chápaný ako dôležitý ukazovateľ kvality vína a preto ho aj uvádzali na amforách, v ktorých bolo víno uložené.

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu