Aké vývrtky na víno?

Natália Cehláriková 05. 02. 2024 Facebook iconZdieľaj

Ak ste milovníkom vína, možno ste sa neraz zamysleli, aká vývrtka je najlepšia... Otváranie vína je rituál, ktorý si zaslúži nielen atraktívny dizajn, ale i kvalitný materiál. Najlepší otvárač na víno do značnej miery závisí od vašich preferencií, štýlu a rozpočtu. Tam, kde niektorí milovníci vína uprednostňujú menšie, prenosné otvárače na víno, iní môžu uprednostniť vývrtky namontované na bare. Tam, kde niektorí ľudia milujú elektrické otvárače, iní môžu preferovať tradičnejší prístup. Možno vás ani nenapadlo, koľko druhov vývrtiek existuje. Ale samozrejme platí, koľko ľudí, toľko chutí...

 

Prvé vývrtky pochádzajú z 18. storočia. Patent na tohto vínneho „pomocníka“ získal reverend Samuel Henshall z Veľkej Británie v roku 1795. Ide o prvú zachovanú zmienku o vývrtke, avšak jej pôvodného vynálezcu nepoznáme. V 19. storočí sa otvárač na vínové fľaše natoľko rozšíril v Európe, aj v Amerike, že vzniklo množstvo ďalších variant, patentov, mnohé z nich existujú dodnes.

Ja osobne mám najradšej vývrtku Pulltap's. Je to prvá kĺbová dvojpáková vývrtka, ktorú navrhol R. Brucart začiatkom 90-tych rokov pre španielsku spoločnosť TEX, ktorá sa neskôr premenovala na PULLTEX. Táto vývrtka sa rýchlo stala najpoužívanejšou vývrtkou medzi vinárskymi profesionálmi na celom svete. Má systém sklopnej dvojitej páky, jej súčasťou je aj nožík, ktorý orezáva plastový chránič zátky. Uľahčuje otváranie fliaš s dlhým aj krátkym korkom. Dvojstupňová konštrukcia znamená, že len zriedka sa vám rozpadne korok. Mám tú istú vývrtku už niekoľko rokov, doteraz sa nepokazila a skvele funguje.

 

Ale sú tu samozrejme aj iné možnosti.

 

Klasická vývrtka má stále nezastupiteľné miesto v mnohých domácnostiach. Jej mechanizmus je jednoduchý. Je to špirála vyrobená z kovu s drevenou rúčkou. Korok z fľaše sa vyberie vytiahnutím. Nevýhodou je, že manipulácia vyžaduje celkom veľkú fyzickou silu. Pre ženy je táto vývrtka často prakticky nepoužiteľná.

 

Ďalšou populárnou je tzv. krídlová vývrtka. Je jedným z najstarších typov na otváranie vína. Tento otvárač však potrebuje taktiež väčšiu silu, preto je v posledných rokoch menej populárny ako modernejšie vývrtky. Ak chcete použiť krídlovú vývrtku, musíte zaskrutkovať kovovú špirálu do korku, zatlačiť obe krídelká nadol, aby korok vyskočil.

Ďalšou z možností je páková vývrtka, ktorú spoznáte podľa toho, že je masívna a jej cena nie je úplne zanedbateľná. Je ideálna pre tých, ktorí nechcú na otváranie vína používať príliš veľa sily a na otvorenie fľaše vám stačí využiť pákový efekt. Jediné, čo musíte urobiť, je stlačiť páku a vytiahnuť ju späť nahor.

 

Potom máme na výber elektrickú vývrtku, vzduchové tlakové čerpadlo, či Durand vývrtku na archívne vína... Možno najdrahšia na zozname je jedna z najobľúbenejších možností medzi zberateľmi vína. Je to stará vývrtka, ktorá sa priskrutkuje na stôl, či barový pult. Má neuveriteľne jednoduché použitie, stačí umiestniť fľašu pod vývrtku (niektoré modely fľašu upnú), potiahnuť páčku, aby sa špirála pretlačila cez korok a potom páku potiahnuť späť nahor.

 

Tak vyberajte, so šarmom otvorte a vychutnávajte pohárik dobrého vína!

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu