Iste ste si všimli pri nákupe vína, že vínové fľaše majú najrôznejšie tvary – od vysokej a štíhlej až po bucľatú či robustnú... Svet vínových fliaš je neuveriteľne rozmanitý, a to nielen čo sa týka objemu, ale aj farby skla, tvaru či dizajnu. Treba však povedať, že tvar fľaše neovplyvňuje chuť vína, ale zvyčajne hovorí o jeho histórii, tradícii či pôvode. Poďme spolu poodhaliť tajomstvo vínových fliaš.
Nebudem príliš rozoberať minulosť, ale je jasné, že história tvarov fliaš na víno je neoddeliteľne spojená s technologickým vývojom vo fúkaní skla. V 19. storočí sa objavil štandardný tvar fľaše na víno s kratším hrdlom, skosenými alebo zaoblenými bokmi a zátkou pre pevnosť a stabilitu. Postupne do 70. rokov 20. storočia sa väčšina výrobcov ustálila na niekoľkých štandardizovaných tvaroch fliaš s papierovými etiketami, ktoré spotrebiteľovi oznamujú, odkiaľ víno pochádza a kto ho vyrobil. Rôzne tvary vínových fliaš samozrejme signalizujú štylistické zámery vinárov. Aké sú teda ich najpoužívanejšie tvary?
Burgundskú fľašu vymysleli vinári v oblasti Burgundska vo Francúzsku, kde k dominantným odrodám patrí Pinot Noir a Chardonnay. Tento typ fliaš sa používa na uchovávanie vín, ktoré „starnú s pôvabom“, čo je jeden z dôvodov, prečo je fľaša štíhla a má skosené boky. Fľaša je veľmi populárna na celom svete a používa sa aj pre modré odrody ako Gamay, Grenache, Syrah, Cinsault, či biele odrodové vína ako Sauvignon Blanc, Chenin Blanc a Pinot Gris.
Bordeauxská fľaša pochádza z oblasti Bordeaux vo Francúzsku a rýchlo sa stala najpoužívanejšou na svete možno aj preto, že obsahovala dve najpopulárnejšie červené vína – Cabernet Sauvignon a Merlot. Má výrazné boky a zrejme bola vytvorená na zachytávanie sedimentu, ktorý sa vytvára v týchto červených vínach. Iní znalci tvrdia, že je iná iba preto, aby sa odlíšila od tej burgundskej...
Alsaská či moselská fľaša je vysoká, štíhla a používa sa na biele vína z horských oblastí Európy. Je typická práve pre francúzske Alsasko či nemeckú Moselu, kde sa do nich plní Rizling či Gewürztraminer. Ale dnes sú to taktiež veľmi používané fľaše, nájdete ich aj inde a často sa do nich plnia rizlingy, silvanery, tramíny či muškáty.
Fľaša na šampanské je tvarovaná veľmi podobne ako burgundská fľaša, ale má oveľa hrubšie sklo, ktoré musí odolať vysokému tlaku zo sekundárnej fermentácie. Ďalší významný rozdiel je v tom, že hrdlo fľaše je často širšie, aby mala pevné uzavretie. Fľaša sa uzatvára krokom, ktorá má drôtenú ochranu tzv. agrafu. Tento tvar fľaše používajú výrobcovia šumivých vín po celom svete.
Zaujímavou fľašou je aj tzv. Bocksbeutel. Je „bucľatá“, sploštená s krátkym hrdlom a používa sa najmä v nemeckej oblasti Fransko (Franken) na vína ako Silvánske zelené a Müller Thurgau. Podobnú majú aj v Portugalsku, avšak pod názvom Cantil. Ak takúto fľašu uvidíte v obchode, môžete mať pocit, že je v nej skôr brandy alebo iný tvrdý alkohol. Vnútri tejto ploskej fľaše je však v Portugalsku veľmi svieže ružové víno alebo biele Vinho Verde. Bohužiaľ nevýhodou tohto tvaru fľaše je jej preprava a uskladnenie.
Tradičnou fľašou z oblasti Chianti v Taliansku je fľaša s názvom Fiasco. Kedysi bola typickým balením pre toskánske Chianti. Má zvyčajne okrúhle telo aj dno a priliehavý slamený košík s podstavcom. Kôš poskytoval ochranu pri preprave a manipulácii. Sklenená fľaša tak mohla mať okrúhle dno, čo bolo oveľa jednoduchšie vyrobiť fúkaním a jej výroba bola zároveň lacnejšia. Pôvodné Fiasco dnes nájdeme skôr ako dekoráciu, pretože pre vína s chráneným označením pôvodu Chianti Classico bolo úplne zakázané jej používanie.
To bol krátky exkurz najpoužívanejších tvarov vínových fliaš, ale poďme sa pozrieť ešte na ich objem. Najčastejšie majú fľaše 0,75 litra a často sa im hovorí aj štandardné fľaše. A prečo sedem a pol decilitra? Hovorí sa, že práve toľko vzduchu vraj vedel sklár pohodlne vydýchnuť do horúceho skla, keď ho tvaroval... Dnes sa samozrejme fľaše vyrábajú strojovo.
Existujú však aj fľaše s väčším objemom. Kedysi ich vymysleli v oblasti Champagne a majú mená biblických kráľov: Jéroboam (3l), Réhoboam (4,5l), Matuzalem (6l), Salmanazar (9l), Baltazár (12l), Nabuchodonozor (15l), Melchior (18l), Šalamún (20l), Goliáš (27l) a Melchidezek (30l) a vyjadrujú práve veľkosť daných kráľov a patriarchov. Obľúbené sú aj jeden a pol litrové fľaše Magnum, ktoré dnes používajú vinári na celom svete.