Biele, červené, ružové? Alebo suché či sladké? Šumivé? Dnešný svet vína ponúka naozaj výnimočné vína všetkých chutí a vôní. Poďme si teda stručne povedať o rozdelení vína, na začiatok podľa farby:
Biele víno sa vyrába z bielych odrôd alebo aj z niektorých modrých odrôd špecifickým procesom výroby (tzv. metódou Blanc de Noir – biele z tmavého). Farba vína môže siahať od svetložltej cez citrónovú, slamovú, zlatú, jantárovú. Farba vína závisí od odrody, ďalším faktorom je zrelosť hrozna či technológia výroby. Farba nie je nemenná, vekom a zrelosťou vína sa postupne mení.
Červené víno sa vyrába z tmavo červených a modrých odrôd viniča. Farba vína môže siahať od intenzívnej fialovej, typickej pre mladé vína až po tehlovočervenú pre zrelé vína a hnedú pre staršie červené vína. Šťava z väčšiny modrého hrozna je zeleno-biela; červená farba pochádza z pigmentov, ktoré sa nachádzajú v šupke hrozna; výnimkou sú neobvyklé odrody, ktoré produkujú červeno sfarbenú šťavu (tzv. farbiarky – Alibernet, Neronet).
Ružové víno sa vyrába z modrých odrôd iným procesom výroby ako červené víno. Existujú 2 spôsoby, ako vyrobiť ružové víno, a to rosé alebo klaret. Pri výrobe rosé sa pomleté hrozno po krátkom macerovaní šetrne lisuje a zo šupiek hrozna sa uvoľňuje farbivo. Klaret sa vyrába priamo lisovaním modrého hrozna, jeho farebná intenzita tohto závisí od stupňa vylisovania farbív zo šupiek do muštu. Klarety sú farebne príbuznejšie k bielym vínam. Rosé svojou sýtejšou farbou sa podobá viac na mladé červené víno.