Čo je dekantovanie vína a kedy, ako a prečo je potrebné?

Natália Cehláriková 17. 02. 2024 Facebook iconZdieľaj

Mnohí z vás už určite počuli o dekantovaní vína. Všetci priaznivci tohto moku vedia, že prelievanie vína do „sklenenej nádoby" znamená oveľa viac ako len príjemný pocit či „dobré mravy“ pri stolovaní... Dekantovanie vína je umenie pomalého prelievania vína z pôvodnej fľaše do dekantéra. Hovoríme tomu „umenie“, pretože to musíme urobiť bez toho, aby sme narušili sediment na dne vínovej fľaše. A prečo vlastne  víno dekantujeme? Jednoduchá a stručná odpoveď je, že malé prevzdušnenie môže výrazne zmeniť chuť vášho vína. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Prečo dekantovať vína?

Dekantácia má množstvo výhod. Je užitočná predovšetkým pri červených vínach, ktoré obsahujú najviac sedimentov a umožní ich oddelenie od kvapaliny. Zároveň zvýrazňuje chuť vína tým, že ho vystaví čerstvému vzduchu a umožní mu dýchať. Víno totiž strávi veľa času vo fľaši bez vystavenia kyslíku. Prevzdušnenie prebudí všetky spiace vône a chute vo vašom víne uvoľnením nahromadených plynov a zmäkčením trieslovín.

 

Do čoho víno dekantovať?

Určite ste pili víno preliate do sklenenej nádoby. Je dôležité poznamenať, že karafa nie je to isté ako dekantér (aj keď na Slovensku sa často používa názov karafa ako synonymum dekantéra). Aj keď obe nádoby na víno bezpochyby zapôsobia na vašich hostí, majú rôzne účely. Karafy sú jednoducho určené na lepšiu prezentáciu a podávanie vášho vína. Sklenené dekantéry sú navrhnuté tak, aby uľahčili proces prevzdušňovania. Majú väčšinou hrdlo, cez ktoré sa víno ľahko nalieva a rôzne tvary či veľkosti. Niekedy sú to dokonca umelecké diela v tvare kačice, labute či hada alebo majú štandardný tvar so širokým základom a úzkym hrdlom.

 

Ktoré vína je potrebné dekantovať?

Od mladého vína po staré víno, červené víno až po biele víno a dokonca aj ružové, väčšina druhov vín sa dá a môže dekantovať. Takmer všetkým vínam prospieva dekantácia čo i len na niekoľko sekúnd, hoci len na prevzdušnenie. Najčastejšie však dekantujeme červené vína, pretože ich taníny sú oveľa intenzívnejšie. Červeným vínam môže pri dekantácii trvať 20 minút až dve hodiny, kým dosiahnu svoj plný potenciál.

Ako správne dekantovať víno?

Dekantovanie vína si vyžaduje ľahkú ruku a trochu trpezlivosti. Tu je pár tipov:

– Ak ste mali fľašu vína uloženú vodorovne, pred dekantáciou ju postavte na celý deň, vďaka čomu sa sediment usadí na dne fľaše.

– Otvorte fľašu vína a nakloňte hrdlo fľaše smerom k dekantéru pod 45 stupňovým uhlom, aby ste zabránili vytekaniu vína a narušeniu sedimentu.

– Víno nalievajte do dekantéra rovnomerným tempom. Sledujte, aby usadeniny, ktoré sa blížia k otvoru, sa nedostali dnu. Môžete si pomôcť svetlom alebo sviečkou.

– Prestaňte víno prelievať, ak uvidíte nejaký sediment blížiaci sa k hrdlu fľaše. Nakloňte fľašu späť do zvislej polohy a potom začnite znova.

– Dokončite nalievanie vína a vo fľaši s usadeninou nechajte aj trochu vína.

 

Celý proces nie je zložitý, chce to len trochu praxe, ale výsledok stojí naozaj za to a prinesie vám skutočný pôžitok.

 

Súvisiace články

Sledujte nás na sociálnych sieťach

O autorovi

Volám sa Natália Cehláriková a mám celkom úctyhodný vek na založenie vlastného webu či vlastného blogu. Moje dlhoročné hobby – víno a všetko, čo s ním súvisí, vyústilo do absolvovania someliérskych kurzov a získania certifikátu someliéra.

Najnovšie z blogu