Aperitív a digestív sú neoddeliteľnou súčasťou akéhokoľvek stolovania. Viete, aký majú význam a čo by ste mali podávať? Aperitív podávame na začiatku, väčšinou je spätý aj s nejakým prípitkom, ale jeho pravým cieľom je stimulovať chuťové bunky a prebudiť pocit hladu. Naopak digestív podávame úplne na záver a mal by nám pomôcť s trávením.
Aby sa aperitív a digestív neminuli svojmu účinku, musíme ich správne vybrať. Pri aperitíve musíme myslieť na to, že má povzbudiť chuť do jedla, čiže nesmie obsahovať veľa alkoholu, ktorý čiastočne paralyzuje chuť. Nemal by byť hustý, ani príliš sladký, aby nevytvoril na jazyku povlak a rovnako by ho nemalo byť veľa, aby nezasycoval. V teplejšom období je výborné zvoliť ľahší a menej alkoholický nápoj, v chladnejšom môže byť aperitív aj výraznejší. Kedysi bolo u nás zvykom podávať Cinzano alebo iný „vermút“ s cukrovou krustou, dnes sa dáva prednosť suchému sektu či Proseccu. U nás sú v obľube aj ovocné destiláty či vodka, jeden elegantný pohárik na stopke bude tiež dobrým začiatkom pre jedlom.
Podávanie digestívu nie je u nás zaužívaným zvykom ako aperitív, avšak pri viacerých chodoch pri stole plní svoju rolu. Keďže má podporiť trávenie a tvorbu pepsínu, pri digestíve sa žiada vyšší obsah alkoholu. Neodporúča sa však podávať ten istý druh alkoholu ako pri prípitku. Vhodný je kvalitný ovocný destilát, likérové alebo fortifikované víno, podáva sa i kvalitný čaj. Klasikou pri digestívoch je whisky či brandy.
Pred jedlom – suchý sekt, Prosecco, ražná pálenka, Campari, Cynar, suché dezertné víno
Po jedle – armaňak, brandy, koňak, grappa, likéry krémové i ovocné, ovocné pálenky, tequila, Becherovka, Jägermeister, absint
Pred aj po jedle – Aperol, calvados, Fernet, gin, medovina, ouzo, pivo, portské a sherry, rum, ryžová pálenka, sekty, Unicum, víno, vodka, whisky