Pri kombinovaní jedla s vínom treba mať na pamäti vždy základné pravidlo – umenie kombinovať jedlo s vínom spočíva vo vnútornej rovnováhe jedla a vína samotného. Prakticky to znamená, že ľahšie a menej chuťovo výrazné jedlo potrebuje aj ľahšie a málo aromatické víno. A naopak! A vždy platí: najprv vyberáme jednoduché a potom výrazné a najlepšie!
Ak chceme popíjať biele víno, večer je najlepšie začať s ľahkým suchým sektom alebo Proseccom. Potom môžeme ponúknuť fľašu dobrého voňavého Sauvigonu alebo sviežeho Veltlínskeho zeleného. Na záver bielych vín podávame korenisté výrazné vína ako Rizling rýnsky alebo vína vyzrievané v barikových sudoch napr. Chardonnay.
Pri červenom víne musíme byť opatrní. Večer môžeme začať s fľaštičkou jemne vychladeného ľahšieho a ovocného Pinotu Noir (Rulandské modré) alebo plnšou Frankovkou. Nasledovať by mohlo Chianti z Toskánska alebo Merlot a na záver siahneme po mohutnom silnom a zamatovom Cabernet Sauvignone.
Ak chceme na stole väčšiu farebnosť, vo všeobecnosti platí, že začíname bielym vínom, potom ružovým a končíme červeným vínom. Na záver si môžeme dopriať aj špeciálne víno – fortifikované, botrytické, slamové, či ľadové – teda prírodne sladké biele víno.
A tu je pár hlavných zásad:
– Biele víno sa dokonale hodí k morským plodom, rybám a hydine.
– Červené víno tvorí ideálny pár s červeným mäsom, zverinou, kačicou, husacinou a tvrdým syrom. Staršie červené víno sa perfektne hodí k bravčovému mäsu.
– Na ružovom víne je vzácne, že sa hodí takmer ku každému jedlu.
– Sladké víno sa hodí k sladkým jedlám.
– Dezertné víno sa zase dokonale hodí k slávnostnému menu, avšak pije sa v menšom množstve pre zvýšený obsah alkoholu.
– Šumivé víno sa môže podávať ako aperitív alebo po jedle k zákuskom a ovociu.